Në vendin e ngjarjes ku ndodhi sulmi me bombë ishin edhe dy ushtare izraelite

Një pretendim është bërë për shpërthimin në rrugën Istiklal në Stamboll, i cili do të rrisë rrezikun. U pretendua se dy gra izraelite, që shiheshin pranë fotografisë së bërë nga terroristi në Taksim, po shërbenin në ushtrinë izraelite.

Vazhdojnë jehona e sulmit terrorist që ndodhi  në rrugën Beyoğlu Istiklal, ku humbën jetën 6 persona dhe u plagosën 81 persona. Rezultoi se dy personat e pasqyruar në pamjet e kamerës kur terroristi u arratis ishin shtetas izraelitë.

Mediat iraniane pretenduan se dy gra izraelite të quajtura Ashdod Ateji dhe Natali Sviessa po shërbenin në ushtrinë izraelite. Nga ana tjetër, mediat izraelite kanë shkruar se dyshja kanë shkuar në Turqi si turistë.

Dy gra izraelite, të kapura nga kamerat e sigurisë, shihen duke ecur pak pas terroristit në rrugën Istiklal. Mësohet se dyshja kanë hyrë në një dyqan pasi kanë ecur për pak kohë dhe shpërthimi ka ndodhur 50 metra larg, teksa dilnin nga dyqani. U tha se dy gra izraelite u kthyen në Izrael në mbrëmjen e ditës së sulmit.

Duke folur për shtypin e vendit, dy gratë deklaruan se e diela kur ndodhi sulmi ishte dita e fundit e pushimeve të tyre dhe se menjëherë pasi dëgjuan zhurmën e shpërthimit vrapuan drejt hotelit të tyre.

Kategoritë
BotaLajme