New York-u bëhet qyteti i parë amerikan që kërkon dëshminë e vaksinimit

New York City do të bëhet qyteti i parë i madh amerikan që kërkon dëshmi të vaksinimit kundër COVID-19 për klientët dhe stafin në restorante, palestra dhe biznese të tjera që janë në hapësira të mbyllura ndërsa shteti hyn në një fazë të re të luftimit të variantit shumë ngjitës Delta.

Njoftimi është i fundit në një varg nismash që synojnë të inkurajojnë më shumë banorë të vaksinohen ndërsa varianti Delta po përhapet në qytetin më të populluar të vendit.

“Ne e dimë se kjo është ajo që do të ndryshojë rrjedhën,” tha kryebashkiaku i New York-ut në një konferencë shtypi, raporton Reuters.

Rreth 60 përqind e të gjithë njujorkezëve kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës kundër COVID-19, sipas të dhënave të qytetit. Por zona të caktuara, kryesisht komunitete të varfra dhe komunitete me ngjyrë, kanë përqindje më të ulëta të vaksinimit, përcjell Klankosova.tv.

Politika do të zbatohet duke filluar nga 13 shtatori. Është e ngjashme me masat e marra në Francë për të kufizuar përhapjen e koronavirusit.

Si pjesë e iniciativës, qyteti po krijon “Çelësin për NYC Pass” për të siguruar dëshmi të vaksinimit për punëtorët dhe klientët në qendrat e fitnesit, restorantet dhe vendet argëtuese, tha kryebashkiaku.

Njoftimi vjen pas disa hapave të ndërmarrë nga zyrtarët e qytetit për të inkurajuar banorët ende ngurrues që të marrin vaksinat tyre, duke përfshirë një mandat për punonjësit e qytetit që të vaksinohen ose të përballen me testime javore.

Të hënën, Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo u kishte kërkuar bareve, restoranteve dhe bizneseve të tjera private që të kërkojnë që klientët të vaksinohen para se të hyjnë.

Varianti shumë ngjitës Delta ka bërë kërdi në të gjithë Shtetet e Bashkuara, duke çuar në një rritje shqetësuese të infeksioneve dhe shtrimeve në spital.

Kategoritë
BotaLajme