Nga frika se do ta vrisnin te aksidenti tragjik që i mori jetën, ish-truproja i Princeshës Diana rrëfen gjithçka: Ja letra që kam marrë 25 vjet më parë nga ajo

Një ish-truprojë i Princeshës Diana , të cilën ajo e quajti ‘Rambo’ ashtu si personazhin e viteve ’80, ka deklaruar se ajo do të ishte ende gjallë nëse ai do të kishte qenë në detyrë natën që ajo vdiq.

Lee Sansum, tani 60 vjeç, foli në një intervistë me The Sun për natën kur Princeshë Diana, së bashku me Dodi Fayed, pësoi një aksident me makinë në Paris më 31 gusht 1997.

Ai vuri në dukje se si askush në automjet nuk kishte vendosur rripat e sigurimit – diçka që ai thotë se gjithmonë këmbëngulte që të bëhej. Dhe 25 vjet pas natës tragjike, ish-oficeri i Policisë Ushtarake tregon se si mund të kishte qenë me princeshën atë fundjavë dhe me ta në makinë.

Ai tha: “Mund të isha unë në atë makinë. Kur mësova se nuk kishin vendosur rripat e sigurimit në aksident, kuptova pse nuk mbijetuan. Unë gjithmonë kam insistuar për të.”

Lee, ish-polic ushtarak mbretëror, kampion i arteve marciale, dhe ekspert në mbrojtje, shtoi se ishte praktikë standarde që familja të vendoste rripat e sigurimit, një urdhër i dërguar nga Mohamed Al-Fayed.

Ai i bëri komentet teksa diskutonte për librin e tij të ri, “The Bodyguard”, për jetën e tij si ekspert në mbrojtje, duke e quajtur atë “histori e truprojës së vërtetë”. Gjatë karrierës së tij, Lee punoi me të pasurit dhe të famshmit, si yjet e Hollivudit, Tom dhe Nicole, Pele dhe Sylvester Stallone, dhe në libër ai jep një përshkrim të sinqertë se si është të punosh në një punë ku ka fjalë për fjalë jetë në rrezik.

Në kohën e vdekjes së Dianës, ai ishte pjesë e ekipit të mbrojtjes së Mohamed Al-Fayed, pronar i Hôtel Ritz Paris. Ai ishte caktuar të kujdesej për Dianën dhe djemtë e saj Ëilliam dhe Harry, gjatë qëndrimit të tyre në vilën me 30 dhoma gjumi të Al-Fayad në St Tropez atë verë të vitit 1997.

Në librin e tij, ai thotë se ka krijuar një lidhje të ngushtë me Dianën dhe princat e rinj, veçanërisht me Harry-n. Lee i lindur në Burnley tha se Diana zgjohej në 7 të mëngjesit çdo ditë dhe bisedonte me të. Ai tha se ajo ishte e shqetësuar për jetën e saj pas vrasjes së mikut të saj stilistit Gianni Versace, i cili ishte qëlluar për vdekje jashtë rezidencës së tij në Miami Beach në korrik 1997.

“Ajo ishte e lumtur në atë festë,” tha ai. “Por edhe unë e kisha parë me lot, ajo më besoi frikën e saj se një ditë mund të vritet. Ajo tha diçka që më ka mbetur gjithmonë me mua – “A mendon se do ta bëjnë këtë me mua?”- shtoi ai.

Lee shpjegoi, pavarësisht se u përpoq ta qetësonte, ajo po dridhej dhe ishte e qartë se me të vërtetë mendonte se ‘ata’ mund ta vrasin.

Lee kujton gjithashtu Dianën duke i thënë atij se donte të jetonte me Dodin në Amerikë pasi ishte i vetmi vend ku ajo mendonte se njerëzit nuk do ta vrisnin. Eksperti i arteve marciale tha se ai mori një shkëlqim të menjëhershëm për të rinjtë Ëilliam dhe Harry, të cilët ishin me këmbë në tokë dhe miqësorë, si nëna e tyre. Ai kujton se u përpoq t’u mësonte të dyve pak kikboks, por ata ishin shumë ‘të frikësuar’.

Në faqen e tij në Instagram @leesansum në  fillim të këtij viti ai shkroi: “Super i emocionuar për prezantimin e librit tim në prill të vitit të ardhshëm.”

Në një postim tjetër ai shkroi gjithashtu: ” Vazhdoni të shihni foto të reja të meje dhe të Princeshës që shfaqen në Median Kombëtare … dhe ende pyetjet vazhdojnë. Do të doja që njerëzit të lexonin gjetjet e hetimit të mjekëve dhe të fillonin të bënin disa pyetje shumë të qarta.”

Por  Lee shkruan në librin e tij se nuk beson se Diana u vra, por prania e shërbimeve të inteligjencës që e ndiqnin përpara aksidentit mund të ketë qenë një faktor në aksident.

Lee shtoi: “Unë besoj se oficerët e sigurisë që ndjekin Dianën, ndoshta britanike ose një ekip i kombinuar britaniko-francez, mund të kenë shkaktuar aksidentin pa dashje ose ishin në afërsi të makinës kur ndodhi.”

Lee, i cili tani shpesh bën fjalime publike, ka një letër që ka marrë nga princesha 25 vjet më parë pas asaj arratisjeje verore, të cilën ai thotë se do ta vlerësojë gjithmonë.

Letra thotë: “I dashur Lee. William, Harry dhe unë dëshironim shumë të shkruanim për t’ju falënderuar për kujdesin kaq të mirë për ne gjatë qëndrimit tonë në St Tropez. E kuptojmë se prania jonë, së bashku me atë të medias, e vështirësoi jashtëzakonisht punën tuaj dhe për këtë ju kërkojmë ndjesë! Megjithatë, të gjithë kemi pasur dhjetë ditë magjike – dhe kjo nuk do të ishte e mundur pa kontributin tuaj të paçmuar dhe për këtë, ne të gjithë dërgojmë falënderimet tona më të ngrohta të mundshme.”

 

Kategoritë
BotaLajme