Nga Mesut Özil për Mbappe: Kush të ka mësuar këtë vëlla?

Franca e ardhur në Katar me titullin kampion i vitit 2018, mposhti 3-1 Poloninë në fazën e 16-të të fundit dhe vazhdoi rrugën pa gabime. Me golat e sulmuesit të ujkut Giroud dhe yllit të ndritshëm të Botërorit 2022, Kylian Mbappe, Roosters arritën në çerekfinale. Franca u përball me Anglinë, e cila mundi lehtësisht 3-0 Senegalin në këtë xhiro.

Duke vlerësuar Mbappen, i cili shënoi 2 gola në ndeshje, trajneri polak Michniewicz tha: “Ai është fenomenal. Szczesny po kalonte një turne të madh, por as ai nuk mundi të na shpëtonte sot. Nuk duhet të jesh trajner për të ditur se çfarë Forca më e madhe e Francës është; Mbappe. Gjithashtu, Dembele dhe “Ka edhe dy lojtarë shumë të mirë sulmues si Giroud. Të gjithë duan një linjë të tillë sulmi. Nuk ka asnjë person të vetëm në këtë botë që e di rrugën për ta ndaluar Mbappe. Ai na përfundoi Unë mendoj se ai do të jetë më i miri në botë për shumë vite në vazhdim.”

Duke vazhduar karrierën e tij futbollistike në Medipol Başakşehir, Mesut Özil telefonoi në rrjetet sociale Olivier Giroud, i cili hapi perden e golit ndaj Polonisë. Ylli me përvojë, i cili fitoi Kupën e Botës 2014 me Kombëtaren e Gjermanisë, tha: “Kush të mësoi këtë, o vëlla?” postoi ai në Twitter. Sulmuesi me eksperiencë, i cili ndonjëherë është edhe objekt kritikash, bashkoi rrjetat e rrumbullakëta prej lëkure me teknikën e goditjes që përdor shpesh Mesut Özil.

Kategoritë
Sport