Nisin diskutimet për rindërtimin e Ukrainës, Scholz pret kryeministrin Denys Shmyhal

Kryeministri ukrainas Denys Shmyhal u takua me kancelarin gjerman Olaf Scholz në Berlin, ku të dy diskutuan për luftën në Ukrainë, sipas një leximi të qeverisë gjermane.

Scholz shprehu respektin e tij për “trimërinë” e ukrainasve kundër “luftës ruse të agresionit”, thuhet në lexim.

Të dy diskutuan rindërtimin përfundimtar të vendit, me Scholz që njoftoi një konferencë ekspertësh që do të zhvillohet në Berlin më 25 tetor.

Ata trajtuan gjithashtu ofertën e Ukrainës për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, një proces që mund të marrë vite për t’u përfunduar.

“Me synimin e statusit kandidat të Ukrainës për anëtarësim në BE, i cili u vendos nga Këshilli Evropian në qershor, kancelari inkurajoi kryeministrin ukrainas në kursin e tij të reformës dhe theksoi se reformat në sundimin e ligjit dhe në sistemin gjyqësor në veçanti janë të drejta. po aq e rëndësishme për tërheqjen e investimeve për rindërtim”, thuhet në njoftimin për shtyp.

Shmyhal u takua gjithashtu me presidentin gjerman Frank-Ëalter Steinmeier të dielën dhe tha në një postim në Twitter se ata diskutuan “situatën ushtarake, forcimin e sanksioneve dhe nevojën për të siguruar armë” për Ukrainën.

Kategoritë
Lajme