Një biznesmen britanik shiti një parcelë bosh në Dubai për 34 milionë dollarë

Ka shumë gjëra që 34 milionë dollarë mund të blejnë, kështjella, prona madhështore që shtrihen me kilometra, apo edhe një grumbull rërë.

Rëra në fjalë është një tokë e lirë në ishullin luksoz Jumeirah Bay në Dubai, i cili së fundmi u shit për më shumë se 34 milionë dollarë.

Prona e pazhvilluar prej 24.500 metrash katrorë është shitur nga Umar Kamani, një sipërmarrës britanik. Identiteti i blerësit nuk dihet.

Komploti është një nga 128 që u vunë fillimisht në dispozicion në ishullin artificial. Ishulli prej 6.3 milionë metrash katrorë ka formën e një kali deti dhe përmban një hotel me pesë yje të zhvilluar në bashkëpunim me markën luksoze italiane Bulgari, i cili u hap në vitin 2017 dhe shpejt u emërua hoteli më i mirë luksoz në botë.

Ishulli i Gjirit Jumeirah është gjithashtu shtëpia e plazheve të shumta me rërë dhe një marinë për dhjetëra jahte, restorante kryesore, një palestër dhe një banjë. Një numër i kufizuar suitash luksoze janë gjithashtu të disponueshme në kompleksin hotelier Bulgari.

Në vitin 2022, dy parcela të ngjashme në ishull u shitën së bashku për 180 milionë AED, ose pak më shumë se 49 milionë dollarë, një shenjë se vlerat e tokës po rriten.

128 parcelat origjinale në ishull u reduktuan në pak më shumë se 100, për shkak të disa blerësve që blenë më shumë se një për të ndërtuar vila më të mëdha.

Ai parashikon se kjo shitje do të rrisë edhe më shumë vlerën e parcelave, si dhe të vilave që mund të dalin në treg përfundimisht kur të ndërtohen./Gazeta e Re

Kategoritë
BotaLajme