Një femër do të gjykojë një ndeshje të Serisë A për herë të parë në histori

Kjo e diel do të hyjë në historinë e futbollit italian pasi ai do të drejtojë një ndeshje të Serisë A për herë të parë në histori.

Gjegjësisht, më 2 tetor në ora 15:00, fillimi i ndeshjes Sassuolo – Salernitana do të shënohet nga Maria Sole Ferrieri Caputi.

Një grua e lindur në Livorno 32 vjet më parë do të bëhet kështu gjyqtarja e parë femër në Serie A.

Deri më tani ajo ka arbitruar 23 ndeshje në Serinë C, 3 në Serinë B dhe një në Kupën e Italisë.

“Kjo do të jetë një ditë e madhe për Serinë A. Maria Sole do të debutojë për shkak të aftësive të saj dhe me meritë ka arritur nivelin elitar të futbollit tonë”, tha ish-arbitri i famshëm dhe tani kreu i gjyqtarëve italianë Alfredo Trentalanga.

Kategoritë
Sport