Një futbollisti i është prerë këmba në prag të ditëlindjes së 21-të, ka mbërritur në spital me simptoma gripi

Futbollistit amator i janë amputuar të dyja këmbët disa ditë para ditëlindjes së 21-të, pasi u sëmur me simptoma të ngjashme me gripin, sipas mediave britanike.

Levi Dewey, tani 21 vjeç, pësoi dështim të shumë organeve pasi mori një lloj gripi, i ndjekur nga sepsis i rëndë dhe në një moment u cilësua si personi më i sëmurë në Angli, shkruan Independent.

Familjes së Levit iu tha se ai kishte vetëm 30 për qind shanse për të mbijetuar, duke i lënë ata të shkatërruar. Futbollisti nga Willington ishte sportiv dhe bënte një jetë aktive duke luajtur futboll për Willington FC. Ai është gjithashtu një tifoz i përjetshëm i Derby County.

Ai ndoqi më parë Akademinë John Port Spencer në Etwall dhe përfundoi praktikën në JCB në moshën 16-vjeçare, përpara se të fillonte punën me kohë të plotë atje.
Megjithatë, më 7 dhjetor të vitit të kaluar, Levi u dërgua në spitalin Royal Derby me simptoma të ngjashme me gripin dhe vështirësi në frymëmarrje. Gjendja e tij u përkeqësua dhe Levi, i cili tani punon si saldator në JCB, kaloi në shok septik dhe pati dështim të shumëfishtë të organeve.

Mjekët zbuluan se ai vuante nga gripi B dhe pneumonia pneumokokale.

“Na u tha shumë herët se Levi potencialisht mund të humbiste këmbët e tij dhe do të kishte nevojë për operacion. Ne ishim të përgatitur për këtë rezultat nëse donim t’i shpëtonim jetën. Natyrisht se do të ndryshojë jetën për të gjithë, por kjo është diçka që mundemi. merreni si familje dhe ne kemi një rrjet kaq të fortë dhe pozitiv mbështetës. Levi ka pasur gjithmonë një mentalitet pozitiv dhe gota e tij është gjithmonë gjysmë plot”, tha nëna e Levit, Lara Dewey, 47 vjeç.

Kategoritë
Sport