Një person nga Britania e Madhe fitoi xhekpot rekord në shumën prej 195 milionë paund

Një person ende i panjohur nga Britania e Madhe fitoi një xhekpot rekord në shumën prej 195 milionë paund (447 milionë KM) në lotarinë Euromillions, njoftoi operatori Camelot.

Numrat me fat të fituesve ishin 6, 23, 27, 40, 41 ndërsa numrat 2 dhe 12 ishin “Ylli me fat”. Kjo është edhe fitorja më e madhe në historinë e Lotarisë Kombëtare, me rekordin e mëparshëm të vendosur në maj kur fituesit me fat fituan 184 milionë funte.

Lotaria Euromillions zhvillohet dy herë në javë të martën dhe të premten dhe luhet në 13 vende evropiane. Shuma e plotë që mori fituesi i mbrëmshëm ishte 195,707,000 £.

“Lojtarët janë të nxitur të kontrollojnë biletat e tyre dhe të na telefonojnë nëse mendojnë se janë fituesi i rekordeve me fat të mbrëmjes së sotme,” tha Andy Carter i Camelot.

Në historinë e Britanisë së Madhe, 15 bileta të tjera kanë fituar më shumë se 100 milionë funte dhe hera e fundit që kjo ka ndodhur ishte në maj kur Joe dhe Jess Thwaite nga Gloucester fituan 184 milionë funte.

Kategoritë
BotaLajme