Një pritje e jashtëzakonshme është mbajtur në Paris për ekipin francez

Një pritje e jashtëzakonshme është mbajtur në Paris për ekipin francez të futbollit, i cili humbi nga Argjentina në finalen e Botërorit të dielën në Katar, ndonëse lojtarët donin të shkonin menjëherë në shtëpi.

Fillimisht, francezët planifikuan një ceremoni më të shkurtër në Place de la Concorde, por për shkak të humbjes, ata anuluan paradën klasike në Champs-Élysées, dhe më pas gjatë ditës, si presidenti i Federatës Franceze të Futbollit (FFF) Noel. Le Graet tha për stacionin televiziv BFMTV, se ishte anuluar dhe një ceremoni më e shkurtër.

Mirëpo, ata nuk kanë mundur t’u shpëtojnë tifozëve, pasi siç ka shpjeguar trajneri Didier Deschamps, është detyrë e lojtarëve të falënderojnë tifozët për mbështetjen, edhe pse zhgënjimi është i madh.
“Është detyra jonë me lojtarët të falënderojmë të gjithë francezët që na mbështetën dhe na dhanë shumë forcë gjatë KB. Ne ndamë emocione fantastike edhe nëse kapitulli i fundit është mizor dhe i dhimbshëm. Por nuk duhet të harrojmë gjithçka ka ky grup. mbaroi, megjithëse kishte shumë vështirësi para dhe gjatë Kupës së Botës. Nuk është gjithmonë e lehtë për lojtarët, ata përjetuan emocione fantastike gjatë këtij muaji të garës. Është shumë e rëndësishme për ne dhe lojtarët të mirëpresim këtë turmë”, tha Deschamps.

Dhjetëra mijëra tifozë i mirëpritën lojtarët e tyre dhe, të paktën për një moment, ngritën shpirtin pas zhgënjimit të djeshëm.

Francezët u larguan nga stadiumi Lusail në Doha në një humor të trishtuar të dielën. Pas 90 minutash rezultati ishte 2:2, pas kohës shtesë ishte 3:3. Argjentinasit ishin më të suksesshëm në penallti me 4:2 dhe festuan titullin e tretë në histori.
Kombëtarja franceze u mposht për herë të dytë në finalen e saj të katërt. Katër vjet më parë, ajo fitoi titullin në Rusi.

Kategoritë
Sport