Një simptomë befasuese që shfaqet para se të zbulohet një atak në zemër

Dhimbja e qafës që ju bën të ecni me kokën të përkulur në njërën anë mund të jetë mjaft e zakonshme dhe e padëmshme, por mund të jetë gjithashtu një simptomë e një problemi serioz.

Rreth një në pesë britanikë mendohet se preken nga sëmundja çdo vit, sipas një studimi në British Medical Journal, raporton The Sun.

Në shumicën e rasteve, dhimbja e qafës shkaktohet nga qëndrimi i dobët, një nerv i shtypur ose qafa duke u mbërthyer në një pozicion të vështirë gjatë gjumit.

Megjithatë, në disa raste, dhimbja shqetësuese mund të jetë një tregues i diçkaje më serioze – si një atak në zemër.

Hulumtimet kanë treguar se ndërsa 70 për qind e njerëzve e dinë se dhimbja në gjoks është një simptomë e një sulmi në zemër, më pak se 30 për qind janë të vetëdijshëm për simptomat më pak të njohura, si dhimbja e qafës.

Simptoma të tjera të sulmit në zemër mund të përfshijnë:

dhimbje gjoksi – ndjesi presioni, rëndimi, shtrëngimi në gjoks

dhimbje në pjesë të tjera të trupit – mund të ndjehet sikur dhimbja përhapet nga gjoksi në krahë, nofull, shpinë dhe stomak

ndjenja e trullosur

djersitje

frymëmarrje e rëndë

nauze ose të vjella

ndjenja e ankthit (e ngjashme me një sulm paniku)

kollë
Edhe pse dhimbja e gjoksit është shpesh e rëndë, disa njerëz mund të përjetojnë vetëm dhimbje të vogla, të ngjashme me dispepsi. Ndërsa simptoma më e zakonshme e një ataku kardiak si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat është dhimbja e gjoksit, femrat kanë më shumë gjasa të përjetojnë simptoma të tjera si gulçim, nauze/vjellje dhe dhimbje në shpinë apo nofulla.

Një atak në zemër ndodh kur qarkullimi i gjakut në zemër është i bllokuar, gjë që mund të çojë në urinë e oksigjenit dhe dëmtim potencialisht serioz të muskujve.

Arresti kardiak, të cilin disa e ngatërrojnë me një atak në zemër, është i ndryshëm – zakonisht ndodh papritur dhe pa paralajmërim dhe personi humbet shpejt vetëdijen.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi