Një simptomë e pazakontë mund të tregojë kancerin e stomakut dhe shfaqet në sy

Një simptomë e pazakontë e një tumori të fshikëzës së tëmthit mund të shfaqet në disa pacientë. Është një simptomë që vihet re në sy.

Mjekët theksuan se 52-vjeçarja erdhi për ekzaminim duke u ankuar për dhimbje stomaku, por të bardhët e zverdhur të syve u zbuluan në fakt se mund të ishte kancer, shkruan The Sun.

Ajo ishte gjithashtu e sëmurë, nuk kishte oreks dhe ndihej më e lodhur se zakonisht, thanë mjekët për Cureus Journal of Medical Science. Testet zbuluan se gruaja kishte një kancer vdekjeprurës në stomak të quajtur adenokarcinoma gastrike.

Trajtimi i kancerit të stomakut ka më shumë gjasa të jetë i suksesshëm nëse kanceri është vetëm në stomak. Por në këtë rast, kanceri i gruas ishte rritur aq shumë, saqë ishte përhapur në zorrët e saj, duke e bërë atë të pashërueshëm.

Tumori i madh kompresoi zorrën që mbart lëngun tretës midis stomakut dhe zorrës së hollë. Ishte ky bllokim i zorrëve që bëri që sytë e gruas të zverdhën.

Kjo ndodh kur krijohet një substancë e verdhë e quajtur bilirubinë. Shpesh ndodh kur njerëzit kanë kushte të tilla si gurët në tëmth ose dëmtim të mëlçisë.

Mjekët shkruan në raport se sytë e verdhë janë një simptomë e parë “e rrallë” e kancerit të stomakut. Gruaja iu nënshtrua një operacioni për të lehtësuar simptomat, por jo për të kuruar kancerin.

Tetë simptoma të zakonshme të kancerit të stomakut:

Simptomat e kancerit të stomakut mund të varen nga vendi ku qelizat kancerogjene janë rritur dhe riprodhuar në stomak.

Sipas The Mayo Clinic, simptomat e zakonshme të kancerit të stomakut mund të përfshijnë:

Urthi

Ndjeheni të ngopur pas porcioneve të vogla të ushqimit

Dhimbje stomaku

Nauze

Dispepsi

Humbje e paqëllimshme në peshë

Ndjenja e fryrjes pas ngrënies

Probleme me gëlltitjen

Nëse jeni të shqetësuar se ndonjë nga këto simptoma mund të vlejë për ju, vizitoni mjekun tuaj dhe bëni analizat e nevojshme.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi