Një tjetër virus del në qarkullim, çfarë dimë deri tani?

Një tjetër virus ka dalë në qarkullim së fundmi në Mbretërinë e Bashkuar.

Autoritetet shëndetësore kanë konfirmuar një rast të lisë së majmunëve te një person i cili kohët e fundit fluturoi nga Nigeria.

Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar tha se pacienti është shtruar i izoluar në një spital në Londër.

Lija te majmunët është më pak e transmetueshme, shkakton simptoma më të lehta su përzierje të etheve, dhimbje koke, dhimbje muskujsh, dhimbje shpine, të dridhura, rraskapitje dhe ënjtje të nyjeve limfatike. Ajo është më pak vdekjeprurëse.

Kategoritë
BotaLajme