Njerëz në SHBA gjenden të ngrirë në makina… Stuhia historike vazhdon ende

Stuhia vdekjeprurëse paralizoi Buffalo, Nju Jork, në ditën e Krishtlindjeve, duke bllokuar shoferët në makinat e tyre, duke lënë mijëra shtëpi pa energji dhe duke rritur numrin e të vdekurve nga një stuhi e fortë dimërore që ka ngrirë një pjesë të madhe të SHBA ditëve të fundit.

Të paktën 37 njerëz kanë vdekur në incidente të lidhura me motin në SHBA, sipas NBC News, pasi një stuhi e ftohtë përfshiu pjesën më të madhe të vendit, së bashku me borën, akullin dhe erërat ulëritëse nga një stuhi që përfshiu rajonin e Liqeneve të Madhe.

Pjesa më e madhe e humbjeve të jetëve u përqendrua në dhe rreth Buffalo në buzë të liqenit Erie në perëndim të Nju Jorkut, pasi bora e hidhur e ftohtë dhe e rëndë me efekt liqeni – e krijuar nga kalimi i ajrit të ftohtë mbi ujërat më të ngrohta të liqenit – zgjati gjatë fundjavës së festave . Ekzekutivi i qarkut Erie Mark Poloncarz tha se numri i konfirmuar i vdekjeve nga stuhia u rrit në 12 të dielën, pasi tre vdekje të tjera u raportuan gjatë natës në rajonin Buffalo.

Njerëzit ngrinë për vdekje në makina, borë…

Viktimat e fundit përfshijnë disa të gjetura në makina dhe disa në borë, tha Poloncarz, duke shtuar se numri i të vdekurve mund të rritet.

Pavarësisht ndalimit të drejtimit në fuqi që nga e premtja, qindra shoferë në qarkun Erie u bllokuan në automjetet e tyre gjatë fundjavës dhe anëtarët e Gardës Kombëtare u thirrën për të ndihmuar me shpëtimin e ndërlikuar nga kushtet ekstreme të zbardhjes dhe bora e madhe, tha Poloncarz. “Kjo është një Krishtlindje që askush nuk e shpresonte apo e priste”, tha Poloncarz.

“Ngushëllimet e mia më të thella për familjet që humbën të dashurit e tyre. Departamenti i Policisë Buffalo postoi një lutje në internet për ndihmë publike në kërkim dhe shpëtim, duke u kërkuar atyre që “kanë një sajë dëbore dhe janë të gatshëm të ndihmojnë” të thërrasin një linjë speciale telefonike për udhëzime.

Stuhia mbante çati, erëra si uragan

Ashpërsia e stuhisë ishte e dukshme edhe për një rajon të mësuar me kushtet e vështira të dimrit.

Christina Klaffka, një 39-vjeçare, banore e North Buffalo, pa stuhinë që frynte herpesin nga çatia e fqinjit të saj dhe dëgjoi dritaret e saj të tundnin nga “erërat si uragani”. Të shtunën mbrëma, ajo humbi energjinë bashkë me gjithë lagjen e saj, dhe të dielën në mëngjes ishte ende pa të.
“Televizori im vazhdoi të dridhej ndërsa po përpiqesha të shikoja ndeshjen Buffalo Bills-Chicago Bears. Fuqia më ra pak pas tremujorit të tretë,” tha ajo.

John Burns, një pensionist 58-vjeçar nga North Buffalo, tha se ai dhe familja e tij ishin të bllokuar në shtëpinë e tyre për 36 orë për shkak të stuhisë dhe të ftohtit ekstrem, të cilin ai e quajti “të keq dhe të keqe”. “Askush nuk ishte jashtë. Askush nuk po shëtiste as qentë e tyre,” tha ai.

Guvernatori i Nju Jorkut Kathy Hochul u tha gazetarëve të dielën se administrata Biden kishte rënë dakord të mbështeste kërkesën e saj për një deklaratë federale të fatkeqësisë.

Garda Kombëtare e mobilizuar

Rreth 200 anëtarë të Gardës Kombëtare u mobilizuan në Nju Jorkun perëndimor, duke ndihmuar ekipet e policisë dhe zjarrfikësve, duke kryer ekzaminime shëndetësore dhe duke sjellë furnizime në strehimore, tha Hochul. Stuhia u zhvendos në lindje të dielën pasi ndërpreu energjinë deri në 1.5 milionë klientë, duke detyruar anulimin e mijëra fluturimeve komerciale gjatë sezonit të ngarkuar të udhëtimeve të pushimeve në fund të javës së kaluar.

Më shumë se 150,000 shtëpi dhe biznese në SHBA ishin pa energji të dielën, një rënie e madhe nga 1.8 milionë që ishin pa energji të shtunën herët. Në Buffalo të dielën, 16 për qind e banorëve ishin pa energji elektrike, thanë zyrtarët.

 

Kategoritë
BotaLajme