Njihen të gjitha çiftet e çerekfinaleve të Botërorit, Kroacia dhe Brazili hapin spektaklin

Janë të njohura të gjitha çiftet e çerekfinaleve të Botërorit të Katarit pasi sot janë luajtur dy duelet e fundit të 1/16-ave dhe futbolldashësit padyshim do të mund të shijojnë katër përballje spektakolare.

Kroacia dhe Brazili hapin çerekfinalet me një ndeshje të premten në orën 16:00. Kroacia kaloi në tetë më të mirët pas një penalltie më të mirë kundër Japonisë, ndërsa Brazili ishte bindës ndaj Koresë së Jugut.

Në të njëjtën ditë, në slotin e natës, lojtarët nga Holanda dhe Argjentina do të dalin në fushë. Holandezët mposhtën më lehtë se sa pritej Shtetet e Bashkuara të Amerikës në 1/8 dhe Argjentina nuk pati probleme të mëdha as ndaj Australisë.
Sensacioni më i madh i 1/16-tës Maroku do ta ketë ndeshjen gjysmëfinale të shtunën në orën 16:00. Pas eliminimit të Spanjës, kundërshtari i tyre i ri do të jetë Portugalia, e cila sonte e mposhti Zvicrën.

Dueli i fundit i çerekfinaleve luhet të shtunën në orën 20:00 dhe në klasik do të takohen Anglia dhe Franca. Dueli i përzgjedhjeve po aq cilësore sigurisht që do të ofrojë futboll të mrekullueshëm dhe është e vështirë të parashikohet se kush ka më shumë shanse të kalojë mes katër përzgjedhjeve më të mira në botë.

Çiftet e çerekfinaleve:

Kroaci – Brazil (e premte ora 16:00)

Holandë – Argjentinë (e premte ora 20:00)

Marok – Portugali (e shtunë ora 16:00)

Angli – Francë (e shtunë 20:00)

Kategoritë
Sport