”Nuk mund ta rruaj mjekrën pa përfunduar të gjithë aktivitetet e kërkim shpëtimit”, ministri i shëndetësisë së Turqisë shfaqet me mjekër të gjatë në publik

Turqia po shëron plagët e fatkeqësisë së madhe.

Hatay u trondit ditët e kaluara para se të fshiheshin gjurmët e tërmetit që ndodhi në Kahramanmaraş më 6 shkurt.

Si pasojë e ngjarjeve katastrofike, qytetet u shkatërruan dhe më shumë se 42 mijë qytetarë vdiqën nën rrënoja.

Hatay është një nga provincat më të prekura nga tërmeti i madh.

Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca raportoi situatë

Duke folur për gazetarin e televizionit publik, İsmail Saymaz, Fahrettin Koca vazhdoi fjalitë e tij duke thënë se ai nuk do ta priste mjekrën deri në fund të përpjekjeve të kërkim-shpëtimit;

Në Anadoll, pronari i funeralit rruan mjekrën pas varrimit. Me të vërtetë nuk më pëlqen ta rruaj se të mbarojnë aktivitetet e kërkim-shpëtimit, nuk munda.

Duke u shprehur se në rajon mbeten dy ose tre ndërtesa, ku vazhdojnë aktivitetet e kërkim-shpëtimit dhe 51.200 të lënduar janë dërguar jashtë zonave të tërmetit, Koca tha se nuk ka rrezik për epidemi.

Tërhoqën vëmendjen mjekra e rritur e ministrave që ndodheshin në zonat e tërmetit që në momentin e parë të tërmetit.

Kategoritë
BotaLajme