OBSH ndan 100 mln vaksina kineze për vendet e Afrikës dhe Azisë

Shkencëtarët në Kinë kanë provuar se vaksinat kineze “Sinovak” dhe “Sinofarm” ofrojnë 70 përqind mbrojtje ndaj llojit “Delta” të koronavirusit. OBSH-ja do shpërndajë 100 milionë doza në kuadër të programit “COVAX”. Gati 900 milionë kinezë janë vaksinuar plotësisht me to.

Organizata Botërore e Shëndetësisë pritet t’u ndajë 100 milionë vaksina kineze “Sinovac” dhe “Sinopharm” vendeve të Afrikës dhe Azisë.

OBSH-ja njoftoi se dy kompanitë, shtetërorja “Sinopharm” dhe privatja “Sinovac”, do i sigurojnë dozat brenda muajit shtator.

Sasia do i shtohet totalit prej 2 miliardë vaksinash që programi COVAX i OBSH-së ka planifikuar të shpërndajë për vitin 2021.

Vaksinat kineze u janë ofruar dhjetëra shteteve në botë, kryesisht, por jo të gjithë i duan ato.

Kategoritë
BotaLajme