Oficeri rus që kundërshtoi pushtimin e Ukrainës u dënua me 6.5 vjet për dezertim

Oficeri i Shërbimit Federal të Sigurisë Ruse (FSB), Mikhail Zhilin, i cili u largua nga vendi sepse kundërshton pushtimin e Ukrainës, është dënuar me gjashtë vjet e gjysmë burg të sigurisë maksimale.

Zhilin iku në Kazakistan vitin e kaluar kur Rusia njoftoi një fushatë rekrutimi, duke kaluar ilegalisht kufirin përmes pyllit, ndërsa gruaja dhe fëmijët e tij kalonin me makinë nëpër një pikë kontrolli.

Žilin aplikoi për statusin e refugjatit në ish-republikën sovjetike, por kërkesa e tij u refuzua dhe autoritetet atje e penguan atë të shkonte në Armeni.

Kazakistani e ekstradoi atë në Rusi në fund të vitit të kaluar, duke çuar në një dënim të rrallë për dezertim, raporton Reuters duke shkruar Hina.

Siç raporton Taiga.info, gjykata në qytetin Barnaul e shpalli Žilinën, e cila punonte në komunikim në një objekt sigurie në Siberi, fajtore për dezertim dhe kalim të paligjshëm të kufirit dhe, përveç dënimit me burg, ia hoqi edhe gradën e oficerit. .

Në një bisedë telefonike me Reuters, një zyrtar i gjykatës Barnaul konfirmoi se Žilin ishte dënuar, por nuk pranoi të jepte informacion shtesë.

Qindra mijëra rusë u larguan nga vendi i tyre për shkak të mobilizimit të vitit të kaluar, shumë prej tyre u zhvendosën në Kazakistan, i cili ndan kufirin më të gjatë tokësor të Rusisë.

Por ndryshe nga ata, Zilin kishte akses në informacione që konsideroheshin sekrete për shkak të punës së tij në agjencinë përgjegjëse për sigurinë e Presidentit Vladimir Putin dhe Moska e kërkonte atë kthim, tha familja e tij për Reuters vitin e kaluar.

Kategoritë
BotaLajme