OKB zhvillon një seancë të veçantë për gjendjen në Ukrainë

Komisionerja e Lartë e Kombeve të Bashkuara (OKB) për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet, për qytetin ukrainas të Mariupolit, ku trupat ruse janë nën rrethim, tha: “Qyteti që dikur ishte i begatë tani është në gërmadha”.

Komisionerja e Lartë e Kombeve të Bashkuara (OKB) për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet, për qytetin ukrainas të Mariupolit, ku trupat ruse janë nën rrethim, tha: “Qyteti që dikur ishte i begatë tani është në gërmadha”.

Bachelet, në seancën speciale për Ukrainën në Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, preku dëmin që u është shkaktuar civilëve nga lufta që Rusia filloi në Ukrainë më 24 shkurt.

Duke deklaruar se njerëzit në Mariupol, ku civilët janë më të prekur, po përjetojnë frikë të paimagjinueshme, Bachelet tha: “Qyteti, i cili dikur ishte i begatë, tani është në gërmadha. Ne vlerësojmë se vdekjet e civilëve në Mariupol do të numërohen në mijëra kur pamja e viktimave dhe dëmeve të bëhet e qartë”.

Duke vënë në dukje se përleshjet e dhunshme vazhdojnë në zonën industriale Azovstal, Bachelet shprehu kënaqësinë e saj për evakuimin e më shumë se 500 civilëve nga fabrika e çelikut atje, falë përpjekjeve të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe OKB-së.

Lidhur me pretendimet se “trupat ruse përdhunuan civilë”, Michelle Bachelet tha: “Zyra jonë ka konfirmuar dhjetëra raste të përdhunimeve në të gjithë vendin dhe vazhdon të hetojë akuza të tjera”.

Zëvendësministrja e Parë e Jashtme e Ukrainës, Emine Dzhaparova tha në fjalimin e saj në internet: “Sulmet e Rusisë ndaj vendit tim janë një luftë kundër të gjithëve nesh”.

Duke deklaruar se më shumë se 500 mijë ukrainas u kontrabanduan me forcë në kufirin rus dhe fati i tyre nuk dihet, Dzhaparova tha: “Lista e krimeve të Rusisë është mjaft e gjerë, veçanërisht torturat, përdhunimet dhe zhdukjet”.

Për shkak të largimit të Rusisë nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut më 7 prill, delegacioni rus mungoi në seancë.

Kategoritë
BotaLajme