Olivier Giroud u bë golashënuesi më i mirë në historinë e Francës

Olivier Giroud u bë golashënuesi më i mirë në historinë e Francës në ndeshjen e sotme kundër Polonisë në fazën e 16-të të Kupës së Botës.

Francezët kaluan në avantazh në minutën e 44-të, kur Kylian Mbappe punoi shkëlqyeshëm për Giroud, i cili doli i vetëm përballë Wojciech Szczesny dhe e kontrolloi rutinisht për 1:0.

Ky ishte goli i 52-të i Giroud në paraqitjen e tij të 116-të për Francën, duke e bërë atë golashënuesin më të mirë të Tricolorve në histori.
Rekordmeni i mëparshëm ishte legjendar Thierry Henry, i cili në 123 paraqitje ka tundur rrjetën e kundërshtarit 51 herë.

Kategoritë
Sport