Orban: BE është afër të flasë për dërgimin e trupave në Ukrainë, kërcënimi i luftës botërore është real

Gjatë emisionit në radio, kryeministri hungarez Viktor Orbán tha se vendet e Bashkimit Evropian janë afër diskutimit për dërgimin e trupave në Ukrainë.

Orban tha se jemi afër momentit kur do të bëhet një pyetje legjitime në diskutimet e liderëve evropianë nëse vendet anëtare të BE-së mund të dërgojnë trupa të një lloji të caktuar paqeje në Ukrainë apo jo.

“Ne jemi afër këtij kufiri që nuk mund të kalohej më parë,” tha ai në një emision radiofonik në Kossuth.

Politikani kujtoi se një vit më parë kishte një mosmarrëveshje nëse mund të dërgoheshin armë në Ukrainë.

“Hungarezët thanë jo edhe atëherë edhe tani. Por edhe vendet perëndimore hezituan. Tani nuk bëhet fjalë. Tani bëhet fjalë vetëm për tanke, avionë, predha që përmbajnë uranium ose trupa,” tha Orban.

Ai ka postuar një foto në profilin e tij në Twitter me nënshkrimin se kërcënimi i luftës botërore është real.

Që nga fillimi i konfliktit, Hungaria ka kundërshtuar sanksionet ndaj burimeve energjetike ruse dhe dërgimin e armëve në Ukrainë. Në fillim të marsit të vitit të kaluar, parlamenti i republikës miratoi një dekret që ndalonte furnizimin me armë Kievit nga territori i vendit.

Kategoritë
BotaLajme