Orban:”Ne hungarezët nuk jemi një racë e përzier,vendet ku evropianët dhe jo-evropianët përzihen “nuk janë më kombe”

Kryeministri i ekstremit të djathtë të Hungarisë Viktor Orbán sulmoi “përzierjen” e racave evropiane dhe jo-evropiane gjatë një vizite në Rumani, në një fjalim që zemëroi partitë opozitare dhe politikanët evropianë.

“Ne hungarezët nuk jemi një racë e përzier. dhe ne nuk duam të bëhemi të përzier,” tha Orbán.

Ai shtoi se beson se vendet ku evropianët dhe jo-evropianët përzihen “nuk janë më kombe”.

Orbán ka bërë pretendime të ngjashme për vite me radhë, por këto komente janë politika më e theksuar e ekstremit të djathtë hungarez deri më tani.

Katalin Cseh, eurodeputete nga partia opozitare Momentum, tha se ishte e tmerruar nga fjalimi i kryeministrit.

“Deklaratat e tij të kujtojnë një kohë që unë mendoj se ne të gjithë do të donim ta harronim. Ato tregojnë vërtet ngjyrat e vërteta të regjimit,” tha Cseh.

Orban foli gjatë një vizite në Rumani, ku më parë prezantoi idetë kryesore politike apo drejtimet ideologjike të veprimtarisë së tij. Aty në vitin 2014 ai tha për herë të parë se donte të ndërtonte një “demokraci joliberale” në Hungari.

Këtë vit, Orbán mbajti një fjalim apokaliptik duke parashikuar rënien e Perëndimit dhe parashikoi një “dekadë rreziku, pasigurie dhe lufte”, dhe gjithashtu kritikoi ashpër mbështetjen ushtarake për Ukrainën, duke e pozicionuar veten si aleati kryesor i Moskës në BE.

“Sa më shumë armë moderne t’u japë NATO ukrainasve, aq më shumë rusët do ta shtyjnë vijën e frontit përpara. Ajo që ne po bëjmë është zgjatja e luftës,” tha Orban.

Hungaria është anëtare e NATO-s, por Orban i djathtë ka mbajtur prej kohësh marrëdhënie të mira me presidentin rus Vladimir Putin dhe kaloi pesë orë në Moskë duke biseduar me liderin rus në shkurt, pak para pushtimit rus të Ukrainës.

Fjalimi i tij në Rumani erdhi dy ditë pasi ministri i jashtëm i Hungarisë bëri një udhëtim të papritur në Moskë për bisedime.

Orban përmendi demografinë, migrimin dhe çështjet gjinore si “fushat kryesore të betejës së së ardhmes”, në të njëjtën ditë kur mijëra njerëz u mblodhën në Budapest për Paradën vjetore të Krenarisë.

Kategoritë
BotaLajme