Osmani në CNN: NATO’n nuk e shohim vetëm si makineri ushtarake

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Kosova kërkon të anëtarësohet sa më shpejt në NATO, për të rritur parametrat e sigurisë, sidomos pas nisjes së pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

“Pra, praktikisht, arsyeja kryesore pse njerëzit e Kosovës dhe vizioni ynë si liderë institucionalë të Kosovës, po ecën drejt anëtarësimit të Kosovës në NATO, është siguria dhe mbrojtja. Por gjithashtu edhe sepse ne nuk e shohim NATO-n thjesht si një makinë ushtarake, por e shohim si një sistem të bazuar në vlera”, tha Osmani në një intervistë për CNN me gazetaren Becky Anderson.

Osmani kujtoi edhe një herë ndërhyrjen ushtarake të NATO-s në Kosovë gjatë luftës.

“Në vitin 1999, kombet e NATO-s dhe aleatët e NATO-s nuk qëndruan duarkryq teksa populli i Kosovës ishte duke u pushtuar dhe në të njëjtën kohë, mbi të po kryhej gjenocid nga forcat e Millosheviçit. Sigurisht, viti 1999 është një shembull se si kur bota qëndron së bashku dhe kur demokracia qëndron së bashku, njerëzit mund të udhëhiqen drejt lirisë dhe pavarësisë”, tha ajo.

Kategoritë
LajmeVendi