Pacienti me kancer, mjekët thanë se do të jetojë edhe një vjet por u shërua plotësisht!

Gruaja, së cilës iu dha një vit jetë, tani u diagnostikua si plotësisht pa kancer pasi mori pjesë në një provë klinike.

Jasmin David, 51 vjeçarja, u diagnostikua me një formë agresive të kancerit të gjirit në nëntor 2017 pasi një gungë u gjet në thithin e saj. Pacientit iu dha një vit jetë kur mësoi se kanceri ishte përhapur në mushkëri, në kockën e gjoksit dhe në nyjet limfatike.

David iu nënshtrua kimioterapisë për 6 muajt në vijim dhe iu nënshtrua mastektomisë në prill 2018. Më pas ai mori 15 cikle radioterapie dhe ishte i lirë nga kanceri. Por në tetor 2019, skanimet treguan lezione të shumta në trupin e Davidit, që do të thotë se kanceri ishte kthyer.

David më pas vendosi të merrte pjesë në një provë klinike. Në eksperiment, Davidit iu dha një ilaç eksperimental, së bashku me një ilaç imunoterapie të quajtur Atezolizumab, të cilin ai e injekton çdo tre javë.

Pas dy vitesh në eksperiment, nëna e dy fëmijëve u shpall sërish pa kancer.

Duke folur për Manchester Evening News, David tha se nuk ishte i sigurt nëse eksperimenti do të funksiononte për të, por e pa atë si “diçka që i mundëson atij të ndihmojë të tjerët dhe të përdorë trupin e tij për brezin e ardhshëm”.

David gjithashtu vuri në dukje se ai vuante nga efekte anësore “të tmerrshme” si dhimbje koke dhe temperaturë të lartë.

“Isha në spital në Krishtlindje dhe isha shumë keq. Më pas, fatmirësisht, fillova t’i përgjigjesha mirë trajtimit,” shtoi gruaja që kishte mundur kancerin.

“Para dy vitesh e gjysmë mendova se ishte fundi im, por tani ndihem i rilindur”.

Pasi u ktheva nga India, ku shkova për të parë familjen time në prill, jeta ime ndryshoi. Vendosa të tërhiqesha herët dhe të jetoja jetën time në mirënjohje ndaj Zotit dhe shkencës mjekësore. Familja ime e mbështeti shumë vendimin tim.

David do të vazhdojë trajtimin deri në dhjetor 2023.

Sipas Qendrës së Kërkimit të Kancerit në Mbretërinë e Bashkuar, rreth 55,920 njerëz diagnostikohen me kancer gjiri çdo vit. Shkalla e mbijetesës për këtë kancer është 76 për qind.

Udhëheqësi i provës klinike dhe onkologu i Christie, profesor Dr. Fiona Thistlethwaite tha në një deklaratë:

“Ne jemi vërtet të kënaqur që Jasmin ka arritur një rezultat kaq të mirë. Në The Christie ne po provojmë vazhdimisht ilaçe dhe trajtime të reja për të parë nëse ato mund të përfitojnë më shumë njerëz.”

Fondacioni Kombëtar i Shërbimit Shëndetësor Christie menaxhon Spitalin Christie në Mançester dhe është ndër kolegët e tij një nga qendrat më të mëdha të trajtimit të kancerit në Evropë.

Kategoritë
Të ndryshme