Pagëzimi me zjarr për ambasadoren e re amerikane në Rusi: Asaj iu bë një pritje e pakëndshme

Ambasadorja e re e SHBA-së në Rusi, Lynne Tracy, ka nisur zyrtarisht sot mandatin e saj diplomatik në Moskë. Megjithatë, në vend të pritjes së zakonshme, ambasadori përjetoi një skenë mjaft të pakëndshme.

Edhe pse Trejsi duhej të dorëzonte letrat kredenciale sot, kur mbërriti në ndërtesën e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, ajo u prit nga protestues më të rinj me tabelat “SHBA është sponsor i terrorizmit”, “Ti mbill vdekjen” , “Ndaloni të fitoni para nga dhimbjet e të tjerëve”.

Me të zbritur nga makina, demonstruesit kanë thirrur në drejtim të ambasadorit “Amerika është një vend terrorist”, por ambasadori i ri nuk ka reaguar ndaj këtyre mesazheve.

“Ambasadorja e re ka qëndruar në ndërtesën e ministrisë për gjysmë ore dhe pasi ka dalë nga ndërtesa ka refuzuar të flasë me gazetarët”, shkruajnë mediat ruse.
Gjatë daljes nga ndërtesa, si dhe gjatë mbërritjes së saj, ambasadorja ruhej nga anëtarë të Gardës Kombëtare të Federatës Ruse.

Meqë ra fjala, Trejsi u emërua si ambasadore amerikane vitin e kaluar dhe u bë gruaja e parë e emëruar në këtë post. Ndër të tjera, Trejsi flet edhe rusisht dhe tashmë ka punuar në Moskë në periudhën nga viti 2014 deri në vitin 2017, kur ka kryer rolin e zëvendësshefes së misionit diplomatik.

Kategoritë
BotaLajme