Pamje nga çarja më e madhe e tokës që shkaktuan tërmetet në Turqi, gati 400 kilometra

Publikohen pamje nga çarja më e madhe e tokës që shkaktuan tërmetet në Turqi, gati 400 kilometra

Mediat në Turqi kanë zbuluar pamje të çarjes së tokës në një gjatësi kilometrike për shkak të tërmeteve të fuqishme të së hënës.

Për këtë fenomen ka folur së fundmi edhe Orhan Tatar, drejtori i Përgjithshëm i Rrezikut dhe Reduktimit të Tërmeteve të AFAD.

Në një konferencë për shtyp, Tatar u shpreh se tërmetet kanë shkaktuar dëme në një sipërfaqe 110 mijë kilometra katrorë, gati 4 herë sa sipërfaqja e Shqipërisë.

Kategoritë
BotaLajme