Pamje nga ndërhyrja e ashpër e ekipit të karantinës në Kinë

Administrata e Pekinit, e cila nuk komprometon politikën e saj të “rastit zero” kundër koronavirusit, vazhdon të tërheqë vëmendjen.

Ndërkohë që qytetarët përballen me vështirësi në jetën e përditshme për shkak të aplikimit, kjo sjell edhe humbje ekonomike.

Në vendin aziatik të Kinës, protesta po zhvillohen në rrugë kundër masave të rrepta. Ekipet e formuara kundër koronavirusit janë në rendin e ditës me ndërhyrjet e tyre të ashpra.

Autoritetet në qytetin jugor të Hangzhou hynë në shtëpinë e kontaktit të dyshuar, i cili dyshohet se refuzoi të shkonte në objektin e karantinës.

U pa se dy zyrtarët që tentuan të merrnin shtetasin kinez nga shtëpia e tij po përlesheshin intensivisht dhe emri i objektivit po bënte rezistencë.

Sipas lajmeve të CNN International, autoritetet më vonë kanë kërkuar falje për pamjet.

Përdoruesit u përgjigjën: “Dreq, njerëzit në SHBA ankohen gjithashtu për veshjen e maskave. Cili është ndryshimi midis karantinimit në një strukturë karantine dhe shtëpisë tuaj?” shprehjet e përdorura.

 

Kategoritë
BotaLajme