Paralajmërohet se çmimi i naftës së papërpunuar mund të rritet deri në 150 dollar

Bëhet e ditur se rritje e çmimit të naftës do të vërehet në periudhën në vijim. Revista me bazë në SHBA shqyrtoi në detaje parashikimin e ri të çmimeve.

Pas epidemisë së koronavirusit dhe sulmeve të Rusisë në Ukrainë, bota u përball me një krizë energjetike.

Çmimet e benzinës në SHBA lëvizin në 5 dollarë për gallon, ndërsa kostot e energjisë në Evropë janë rritur masivisht

Revista Foreign Policy publikoi një artikull me titull “Bëhuni gati për 150 dollarë për naftë së shpejti”.

Në artikull thuhej se pavarësisht masave emergjente, mundësia e uljes së çmimit është shumë e vogël.

U kujtua se administrata Biden lëshoi ​​naftë nga Rezerva Strategjike e Naftës dhe i bëri thirrje Arabisë Saudite të rrisë prodhimin.

U tha se Riadi, i cili fillimisht refuzoi thirrjet, zbuti qëndrimin e tij në fillim të qershorit dhe njoftoi se do të rriste prodhimin në korrik dhe gusht.

“Por ky është një ngushëllim për konsumatorët. Çmimi i naftës nuk ka rënë. Ka të ngjarë të rritet dhe të kalojë 150 dollarë për fuçi deri në fund të shtatorit. Ky çmim nuk është parë që nga viti 2008,” vazhdoi artikulli.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme