Paralajmëron Stoltenberg: Ukraina do të përballet me “muaj të vështirë”

Pas rimarrjes së qytetit Kherson, Ukraina do të përballet me muaj të vështirë përpara, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Stoltenberg vlerësoi të hënën “guximin e jashtëzakonshëm” të forcave ukrainase pas tërheqjes së Rusisë nga qyteti strategjik rajonal jugor dhe kërkoi mbështetje të vazhdueshme ndërkombëtare për Kievin.

“Muajt ​​e ardhshëm do të jenë të vështirë. Qëllimi i Presidentit rus Vladimir Putin është ta lërë Ukrainën të ftohtë dhe të errët këtë dimër,” u tha ai gazetarëve në Hagë pas takimit me ministrat e jashtëm dhe të mbrojtjes holandeze.

“Ne nuk duhet të bëjmë gabim të nënvlerësojmë Rusinë”, tha Stoltenberg, duke theksuar se forcat e Moskës “ruajnë aftësi të konsiderueshme, si dhe një numër të madh trupash”.

“Rusia ka treguar gatishmërinë për të pësuar humbje të konsiderueshme”, shtoi Stoltenberg.

Qyteti i Kherson ishte qendra e parë e madhe urbane që ra në duart e forcave ruse pas pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt dhe i vetmi kryeqytet rajonal që trupat e Moskës vendosën kontrollin.

Forcat ruse u tërhoqën javën e kaluar pasi gjenerali Sergey Surovikin njoftoi se nuk mund ta mbanin më zonën të furnizuar.

Tërheqja e Moskës “dëshmon guximin e jashtëzakonshëm të forcave të armatosura të Ukrainës, por gjithashtu tregoi mbështetjen tonë të vazhdueshme për Ukrainën”, tha Stoltenberg.

Çlirimi i qytetit është i fundit në një varg pengesash për Kremlinin pasi u shty nga pjesë të mëdha të territorit në jug dhe në lindje.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vizitoi të hënën qytetin e sapo çliruar dhe tha se provat kishin zbuluar qindra “krime lufte” të reja të kryera nga pushtuesit rusë.

Stoltenberg tha se forcat ruse “kanë treguar brutalitet ekstrem”.

“Ju të gjithë keni parë skenat e tmerrshme nga territoret e çliruara dhe sulmet pa dallim ndaj civilëve dhe infrastrukturës kritike”, u tha Stoltenberg gazetarëve.

Nuk ishte e qartë nëse ai iu referua Khersonit në mënyrë specifike.

Stoltenberg tha gjithashtu se tani i takon Ukrainës të vendosë kushtet për negociatat për t’i dhënë fund luftës.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov nuk pranoi të komentojë vizitën e Zelenskyt në Kherson dhe këmbënguli: “Ky territor është pjesë e Federatës Ruse”.

Stoltenberg u takua me ministrin e Jashtëm holandez Wopke Hoekstra dhe ministren e Mbrojtjes Kajsa Ollongren për të diskutuar kontributin e Holandës në NATO dhe luftën në Ukrainë.

“Tani të gjithë e shohim, me çlirimin e Khersonit, se strategjia e Ukrainës po funksionon,” tha Ollongren.

“Por dimri po vjen dhe ne duhet të qëndrojmë në kurs.”

“Nëse Rusia ndalon së luftuari nesër, nuk do të ketë më luftë.”

“Nëse Ukraina pushon së luftuari, nuk do të ketë më Ukrainë”, tha ajo.

Kategoritë
BotaLajme