Paramiliterë serbë në frontin ukrainas: “Kosova mbrohet këtu”

“Kështu duket tenda e ushtrisë ruse”, thotë në sfond serb Dejann Berić teksa hyn në një nga tendat në kampin stërvitor të Ushtrisë së Federatës Ruse, transmeton Istraga.ba.

Në atë tendë u vendosën disa serbë të ardhur për të luftuar në frontin e Ukrainës. Por para se të shkojnë në fushën e betejës, ata duhet t’i nënshtrohen stërvitjes. Në video dëgjohen të paktën gjashtë të rinj nga Serbia, të cilët po trajnohen nga forcat speciale ruse.

Përshëndetje për Borçën”, thotë njëri prej tyre në një video të publikuar dy ditë më parë në kanalin e Dejan Beriqit në YouTube.

Dejann Beriç është një luftëtar i “thurur” serb. Që nga viti 2014, ai lufton në Ukrainë, në formacionet paraushtarake që ishin nën kontrollin e parashtetit të Republikës Popullore të Donetskut. Ose, më saktë, ai luftoi në anën e formacioneve ushtarake joformale ruse. Pasi Rusia filloi zyrtarisht agresionin e saj kundër Ukrainës në fillim të këtij viti, Berić-it iu ngarkua detyra të rekrutonte ushtarë nga Serbia.

“Pra, ju do të vini në Moskë. Unë ose dikush nga shërbimi do t’ju presim në Moskë. Ai ju merr në terren dhe ju nënshkruani kontratën në terren. Ju shërbeni në forcat e armatosura të Federatës Ruse në të njëjtat kushte si çdo ushtar tjetër rus. Pra, ju jeni një ushtar me kontratë. Ato nuk ekzistojnë. vullnetarët. Merr rrogë, merr stazh”, thotë Dejan Berić në fillim të videos.

I revoltuar nga qëndrimi i autoriteteve serbe ndaj tij dhe akuzat se ai po sillte “ushqim për top” nga Serbia në frontin ukrainas, Berić vendosi të regjistrojë një video të shkurtër ku shihen vullnetarët serbë duke u përgatitur për operacione luftarake.

“Mos u gënjeni se kushtet e depozitës janë të mira. Megjithatë, kur shkon në luftë, gjithçka është shumë më ndryshe dhe shumë më e vështirë”, thotë Berić teksa i afrohet një grupi qytetarësh serbë të grumbulluar rreth zjarrit.

Dy serbë ranë dakord të fotografonin fytyrat e tyre. Ata tregojnë copa mishi të thatë dhe thonë se janë më mirë në ushtrinë ruse se në Serbi.

“Përshëndes luftëtarët për Rusinë. Vetëm se Zoti na ndihmoftë”, thotë një ushtar, ndërsa Beriç ndërhyn: “Zoti dhe artileria ruse”.

Një i ri me emrin Borçanac shfaqet në çadër.

“Është më mirë se në Beograd. Më mirë se në shtëpi, vëlla”, thotë Borcan.

Një nga ushtarët thotë se kushtet janë “super”. Ai tregon çizmet poshtë krevatit dhe ato në këmbë.

“Nëse do t’i kisha ato derisa isha në Kiev, do të kishte mbaruar”, thotë Berić.

Në sfond dëgjohet zëri i një të riu. Ai fton djem të tjerë nga Serbia që t’u bashkohen atyre.

“Këtu po mbrohet Kosova. Dhe jo poshtë”, përfundon thirrja.

Vullnetarët serbë, siç thamë, janë mbledhur dhe koordinuar nga 48-vjeçari Dejan Berić Deki nga Vojvodina, i cili është shpërblyer shtatë herë për shërbimet e tij në Ukrainë. Ai ishte një nga snajperistët më të famshëm. Ai u plagos disa herë.

Së pari, ju mund të humbni jetën tuaj dhe të bëheni të paaftë përgjithmonë. Kjo nuk është një lojë Play Station, njerëzit vdesin këtu dhe mendojnë dy herë për të ardhur. Nëse je i sëmurë dhe nuk mendon se mund t’i mbijetosh stërvitjes, rusët do të të kthejnë mbrapsht dhe më pas do të jesh në telashe me ligjin në vendet e tua ku do të marrësh burg për të qenë në anën ruse. Shpenzimet e udhëtimit i përballoni vetë dhe vetëm pas tre muajsh nga nënshkrimi i kontratës profesionale me ushtrinë ruse ato mjete do t’ju kthehen. Kur nënshkruani kontratën, i keni të gjitha të drejtat si çdo ushtar profesionist rus, dhe paga juaj mujore është 110 mijë rubla ose midis 1500 dhe 1600 euro, dhe nëse jeni i angazhuar në fushat më të vështira të betejës, paga arrin deri në 2000 euro. . . Pasi të keni shërbyer gjashtë muaj në ushtrinë ruse si ushtar profesionist, ju keni të drejtën për një pasaportë ruse dhe nënshtetësi ruse. Menjëherë pas mbërritjes, duhet të lini telefonin e një personi të afërt nga vendi nga i cili vini, në mënyrë që t’i informoni për një vdekje të mundshme, për të cilën shteti rus i paguan personit kontaktin e të cilit i lini shtatë milionë rubla (dhe një pak më shumë se 115 mijë euro) dhe kujdeset për shpenzimet e veta për transportin e trupit të të ndjerit deri në destinacionin ku do të varroseni. Në rast se je i plagosur apo i lënduar (këmbë e thyer etj.) merr edhe dëmshpërblim në varësi të peshës së dëmtimeve dhe ai për dëmtimet e shrapnelit që janë me peshë mesatare arrin deri në 45 mijë euro. Unë do të jem komandanti në atë batalion dhe nuk do të toleroj asnjë alkool apo disiplinë dhe stërvitjen me ju do ta kryejnë në Donetsk katër instruktorë të lartë ushtarakë që janë tashmë atje”, shpjegoi Berić përmes kanalit të tij Telegram në vjeshtë.

Kategoritë
BotaLajme