Parashikimet e Milanoviqit dhe Vuçiqit për Ukrainën përjetuan fiasko

Presidentët e Serbisë dhe Kroacisë, Aleksandar Vuçiq dhe Zoran Milanoviç, në disa raste që nga fillimi i luftës në Ukrainë, kanë dhënë parashikime të guximshme për situatën në fushën e betejës, e cila favorizoi Rusinë dhe rezultoi se ishin krejtësisht të gabuara.

Zoran Milanovic në daljet e tij publike shpesh theksoi fuqinë dhe forcën e ushtrisë ruse, ai akuzoi Ukrainën sikur të mos ishte president i një vendi që është anëtar i aleancës së NATO-s. Shfaqje të tilla i sollën Milanoviçit statusin e një lloj ylli në mediat ruse, veçanërisht fjalimi se nuk do të lejonte stërvitjen e ushtarëve ukrainas në Kroaci.

Një seri deklaratash tregojnë se sa i gabuar është perceptimi i forcës ruse ose, për ndonjë arsye, synimi për ta paraqitur ushtrinë ruse si më të fortë se sa është.

“Unë do të doja që situata të ishte ndryshe, do të doja që Ukraina të ofronte rezistencë reale, frontale ushtarake pas tetë viteve të ndihmës perëndimore. Fatkeqësisht, kjo nuk ndodhi, kështu që pas dy ditësh konflikti u zhvendos në qytetet e mëdha, që është një Fatkeqësi. Unë e vlerësoj guximin e njerëzve, ai është i guximshëm, por ushtarakisht nuk ishte i organizuar mirë”, tha Milanović në fillim të marsit.

Nuk kaloi shumë kohë që zhvillimi i situatës të mohonte Milanoviçin, kështu që Ukraina jo vetëm që mbrojti të gjitha qytetet kryesore, por tashmë në prill arriti të detyronte Rusinë të tërhiqej nga afërsia e Kievit, Ukrainës veriore dhe afërsisë së Kharkiv.

Një nga dështimet më të mëdha të Milanoviçit, veçanërisht kur vendoset në kontekstin e humbjeve të shumta ruse, është deklarata e tij e qershorit të këtij viti: “Është një situatë e ngatërruar dhe e ndërlikuar. Fatkeqësisht, është e njëanshme. Presidenti ukrainas nuk ka zgjidhje për të thuaj dhe bëj atë që thotë ai, dhe kjo, për fat të keq, siç e shohim, çon në disfatë në luftë. Çizma ruse nuk shkon atje ku vjen. Askush nuk do t’i ndjekë ata. Është një forcë e fuqishme ushtarake. Ne mund të argëtohemi në ngadalësia e tyre, por, për fat të keq, është ajo që është.”

Pas kësaj deklarate, Rusia pësoi disfata të rënda në rajonin e Kharkiv, por edhe në Kherson, nga ku ministri rus i Mbrojtjes Shoigu njoftoi tërheqjen e tij.

Në shtator, Milanoviç foli përsëri për copëtimin brutal të Ukrainës nga Rusia, dhe atë me një numër shumë të vogël. Si një mallkim për Rusinë, në fund të shtatorit, Putin shpalli një mobilizim të pjesshëm.

Milanoviç do të ishte padyshim mbreti i parashikimeve të pasakta dhe mbivlerësimi i forcës së Rusisë, nëse nuk do të kishte një konkurrent të fortë në fqinjin e tij lindor, presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Parashikimet e Vuçiqit

Vuçiq akuzoi Perëndimin se po bën luftë globale kundër Rusisë përmes Ukrainës dhe nuk mungoi drama, e cila prej kohësh është pjesë e pandashme e daljeve të tij publike. Natyrisht, si për të gjitha çështjet e tjera në Serbi, Vuçiq është eksperti më i madh i situatës së luftës në Ukrainë.

“Unë e di se çfarë na pret. Sapo Putini të përfundojë punën e tij në Seversk, Bakmut dhe Soledar dhe të arrijë linjën Slavjansk-Kramatorsk-Avdivka, ne do të dalim me një propozim. Dhe nëse Perëndimi nuk e pranon atë, dhe ai do ta pranojë atë. jo, ferri do të shpërthejë”, tha Vuçiç në korrik menjëherë pasi forcat ruse pushtuan Severodonetsk.

Ngjashëm me homologun e tij perëndimor, Vuçiq bëri një parashikim krejtësisht të gabuar. Rusët jo vetëm që nuk pushtuan asnjë nga këto qytete, por në rastin e Seversk, ata u larguan nga qyteti dhe ndërkohë u mundën në veri, kështu që linja që përmendi Vuçiq e humbi kuptimin strategjik. .

Dështimi i fundit dhe ndoshta më i madhi i Vuçiqit erdhi vetëm pak ditë më parë.

“Ne kemi një kohë të vështirë përpara nesh, dimri i ardhshëm do të jetë edhe më i vështirë se ky, sepse përpara nesh është beteja për Stalingradin, beteja vendimtare në luftën në Ukrainë, beteja për Kherson, në të cilën të dyja palët përdorin. mijëra tanke, aeroplanë, artileri,” tha ai. Vuçiq, dhe vazhdoi “Perëndimi mendon se në këtë mënyrë do të jetë në gjendje të shkatërrojë Rusinë, Rusia beson se në këtë mënyrë do të jetë në gjendje të mbrojë atë që mori në fillim. të luftës dhe ta çojë luftën në fund.Kjo do të krijojë probleme shtesë kudo”.

Të mërkurën, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se ushtria ruse po krijon linja mbrojtëse në bregun e majtë të lumit Dnieper. Në parim, kjo do të thotë se Rusia do të largohet nga Kherson pa asnjë përpjekje për ta mbrojtur seriozisht atë dhe definitivisht nuk do të ketë një kataklizëm dhe një Stalingrad të ri të paralajmëruar nga Vuçiç.

Edhe pse Aleksandar Vuçiq dhe Zoran Milanoviç shpesh drejtojnë fjalë të ashpra ndaj njëri-tjetrit, ata padyshim kanë të paktën dy gjëra për të cilat mendojnë njësoj. Të dyve u pëlqen të ndërhyjnë në punët e brendshme të Bosnjë-Hercegovinës dhe ta patronizojnë atë, por edhe të japin vlerësime të gabuara për situatën në Ukrainë, duke lavdëruar armët ruse.

Në fund, shtrohet pyetja nëse Vuçiqi dhe Milanoviqi kanë vërtet këshilltarë kaq të këqij, nëse janë rusofilë shumë të mëdhenj, injorantë të zakonshëm, apo pas çdo gjëje fshihet interesi për të bërë propagandë për forcën ruse.

Kategoritë
LajmeRajoni