Parashikimi i çmendur i Eto’o për Marokun është ende në lojë për t’u realizuar

Parashikimi i Samuel Eto’o për kombëtaren marokene në Botërorin e Katarit është vetëm një ndeshje larg.

Ish-ylli i Barcelonës dhe Interit doli në kryetitujt në fillim të turneut kur parashikoi një finale historike afrikane mes Kamerunit të tij të lindjes dhe Marokut.
Eto’o luajti në katër Kupa Botërore me vendin e tij, por çdo herë eliminohej në fazën e grupeve. Sidoqoftë, presidenti i Federatës së Futbollit të Kamerunit la të kuptohet me mjaft ambicioz se Luanët e Paepur do të shkojnë deri në Katar dhe do të mundin Marokun në finale.

Pavarësisht se fitoi raundin e fundit kundër Brazilit, Kameruni përfundoi i treti në grup dhe pësoi një eliminim të hershëm.

Megjithatë, topi i kristaltë i Eto’o-s funksionoi mirë kur ishte fjala për Marokun, i cili ishte i dobët në Kupën e parë të Botës dimërore.

Pa shijen e humbjes, skuadra e Walid Regraguit ishte në krye të Grupit F përpara Kroacisë me shtatë pikë dhe shkaktoi tronditje të mëdha me fitoret ndaj Spanjës dhe Portugalisë në fazën e 16-të dhe në çerekfinale.

Ata tani do të përballen me Francën kampione në gjysmëfinale, duke u bërë skuadra e parë afrikane që arrin në atë fazë.

Ata janë vetëm një fitore larg përmbushjes së parashikimeve të Eto’o-s, megjithëse ai parashikoi se ata do të mundnin Portugalinë dhe më pas Spanjën në një mënyrë tjetër.

“Me kalimin e viteve, ekipet kombëtare afrikane kanë fituar gjithnjë e më shumë përvojë dhe mendoj se janë gati jo vetëm për të marrë pjesë në Kupën e Botës, por edhe për ta fituar atë”, tha Eto’o para turneut.

Të mbështetur nga një bazë tifozësh tepër e pasionuar, marokenët këmbëngulës lanë absolutisht gjithçka në fushë.

Ata pësuan vetëm një gol në turne dhe ai ishte autogol kundër Kanadasë.

Parashikimi i Eto’o-s dukej paksa i egër para kampionateve, veçanërisht duke pasur parasysh se Maroku emëroi Regraguin si trajner vetëm në gusht pasi shkarkoi Bosnjën dhe Hercegovinën. eksperti Vahid Halilhodžić.

Megjithatë, ata luajtën shkëlqyeshëm dhe ne presim të shohim se çfarë mund të bëjnë kundër Francës të mërkurën në stadiumin Al Bayt.

Kategoritë
Sport