Pas 5 orë pune nxirret i gjallë 77 vjeçari

Shtetasi, i cili 163 orë pas tërmetit ishte nën rrënoja, u nxor i gjallë pasi ekipet e kërkim-shpëtimit punuan për 5 orë.

Turqia u shtyp nga 2 tërmete të forta në Kahramanmaraş më 6 shkurt.

Tërmetet shkatërruese shkaktuan dëme të mëdha në 10 provinca.

Ka hyrë në ditën e 8-të të fatkeqësisë së shekullit në të cilën humbën dhe plagosën mijëra jetë.

Ekipet që shkuan në zonën e tërmetit nga i gjithë vendi po punojnë fort për të nxjerrë një jetë nga rrënojat.Ndërkohë që përpjekjet e ekipeve të kërkim-shpëtimit kanë vazhduar, plagët e të prekurve nga tërmeti kanë nisur të shërohen.

Oficerët që erdhën në Hatay nga Kastamonu, ishin të rëndësishëm në një shpëtim të ri mrekulli në fund të 163 orëve pas tërmetit.

Kur u zbuluan shenja jete në rrënojat e një pallati të shembur, ekipet morën masa.

Pas 5 orësh punë të palodhur, 77-vjeçari Ömer Aktar u nxor i gjallë nga rrënojat.

 

 

Kategoritë
BotaLajme