Pas bisedës telefonike mes Putinit dhe Erdoganit do të ngrihet çështja e shkëmbimit të të burgosurve

Presidentët e Rusisë dhe Turqisë, Vladimir Putin dhe Rexhep Tajip Erdogan, patën një bisedë telefonike sot, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.

Kremlini njoftoi se presidentët e Rusisë dhe Turqisë i kushtuan vëmendje të veçantë zbatimit të marrëveshjes së grurit dhe ndërveprimit të palëve në krijimin e një qendre gazi.

Udhëheqësit diskutuan çështjet e normalizimit të marrëdhënieve midis Ankarasë dhe Damaskut.

“Çështjet e normalizimit të marrëdhënieve turko-siriane u diskutuan, përfshirë në kontekstin e iniciativës së Ankarasë për të nisur konsultimet me pjesëmarrjen e përfaqësuesve rusë, turq dhe sirianë”, thuhet në raport.

Gjithashtu, liderët theksuan rëndësinë praktike të punës së përbashkët të Rusisë, Turqisë dhe Iranit në kuadër të “procesit të Astanës” për të promovuar zgjidhjen siriane.

Putin dhe Erdogan diskutuan gjithashtu bashkëpunimin në sektorin e energjisë.

“Të dyja palët kanë konfirmuar synimin e tyre për të zhvilluar më tej në mënyrë gjithëpërfshirëse bashkëpunimin ruso-turk. Ndër prioritetet është bashkëpunimi në sektorin e energjisë, duke përfshirë dërgimin e gazit natyror rus dhe krijimin e një qendre rajonale të gazit në Turqi,” njoftoi Kremlini.

Udhëheqësit diskutuan zbatimin e marrëveshjes së grurit.

“U diskutua për zbatimin e paketës së Marrëveshjeve të Stambollit të 22 korrikut 2022 për eksportin e grurit ukrainas nga portet e Detit të Zi dhe zhbllokimin e dërgesës së ushqimit dhe plehrave nga Rusia”, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.

Presidentët diskutuan çështjen e shkëmbimit ruso-ukrainas të të burgosurve, veçanërisht të plagosurve.

“Këmbimi i mendimeve për situatën në Ukrainë vazhdoi. Konkretisht, me iniciativën e palës turke dhe duke marrë parasysh kontaktet e fundit në Ankara, komisionerët për të drejtat e njeriut të Rusisë dhe Ukrainës do të ngrenë çështjen e shkëmbimit të të burgosurve, në radhë të parë. të plagosurit”, thuhet në mesazh.

Kategoritë
BotaLajme