Pas fiaskos, gjermanët filluan të riorganizohen,pas 18 vitesh drejtori i kombëtares Oliver Bierhoff dha dorëheqjen

Pas një tjetër fiasko në garat e mëdha, gjermanët filluan të riorganizohen dhe i pari pas 18 vitesh, drejtori i kombëtares, Oliver Bierhoff, dha dorëheqjen.

Bierhoff (54) kishte një kontratë tjetër dyvjeçare me Federatën Gjermane të Futbollit (DFB), por vendosi të jepte dorëheqjen nga posti që mbante që nga viti 2004.

“Bierhoff kishte shumë merita në punën e DFB-së. Pavarësisht se objektivat sportive të vendosura në turnetë e fundit nuk u arritën, ai do të vazhdojë të lidhet me momentet e mëdha të kombëtares gjermane, por edhe kombëtares. suksesi i ekipit në Kupën e Botës në Brazil”, tha ai. Është presidenti i shoqatës Bernd Neuendorf.

Pasi fitoi Kupën e Botës 2014, Gjermania përfundoi e treta në Euro 2016, e ndjekur nga një varg rezultatesh të dobëta.

Gjermanët u eliminuan në fazën e grupeve në Botërorin 2018, në Euro 2020 u eliminuan në fazën e 16-të dhe pas eliminimit në Katar në fazën e grupeve, Bierhoff vendosi të largohej, por mediat gjermane janë të bindura se Do të ketë më shumë dorëheqje në DFB.

Kategoritë
Sport