Pas fjalimit të Erdogan panikosen mediat greke

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan reagoi ashpër ndaj Greqisë, e cila u përpoq të përshkallëzonte tensionin me ngacmimet e avionëve luftarakë turq në Egje dhe Mesdheun Lindor.

Duke folur në TEKNOFEST 2022 të mbajtur në aeroportin Samsun Çarşamba, Erdogan i dërgoi mesazhe të qarta administratës së Athinës.

“Ne kemi vetëm një fjali për Greqinë: Mos harroni Izmirin”, tha Erdogan

Fjalët e presidentit Erdogan patën një ndikim të madh në Greqi. Gazetat greke ua përcjellin deklaratat lexuesve të tyre me një shënim të minutës së fundit.

CNN Greek përdori titullin “Kërcënimi i drejtpërdrejtë dhe i hapur i Erdoganit për Greqinë: Greqi, mos harroni Izmirin”.

Në raport thuhej se “Erdogan sinjalizoi një operacion në ishujt grekë”.

Deklaratat në fjalë të Erdoganit se “Greqia nuk ka asnjë vlerë në NATO”. Është vërejtur se ka ardhur pas deklaratës.

Faqja e internetit e quajtur “in.gr” shkruante se presidenti Erdogan “kërcënoi drejtpërdrejt” Greqinë.

U theksua se Erdogan theksoi se “Ankaraja është e gatshme të bëjë gjithçka që duhet kur të vijë koha”.

Edhe faqja “parapolitika.gr” kishte titullin “Grekë mos harroni çfarë ndodhi në Izmir”.

Në lajme, Presidenti Erdogan tha: “O grek, shiko historinë. Nëse shkon shumë më tej, çmimi do të jetë i rëndë. Mund të vijmë papritur një natë. Nuk është përgjegjësia jonë të pushtojmë ishujt. Kur të vijë koha, ne do të bëjmë atë që është e nevojshme”.

Kategoritë
BotaLajme