Pas incidentit që ndodhi në lojë basketbollistët turk sulmohen nga polica gjeorgjiane

Kombëtarja e basketbollit turk u përball me Gjeorgjinë në Grupin A të Kampionatit Evropian 2022.

Teksa Turqia pësoi humbjen e parë në grup, Gjeorgjia arriti fitoren e parë.

Në periudhën e fundit të ndeshjes ka pasur tension mes lojtarit të Turqisë  Furkan Korkmaz dhe basketbollistes gjeorgjiane Duda Sanadze dhe të dy lojtarët janë skualifikuar.

Në tensionin e krijuar pas faullit ndaj Furkan Korkmaz nën kosh në sulmin e Turqisë, Sanedze shkoi te kombëtarja dhe hyri në dialog. Më pas Furkan Korkmaz dhe Sanadze janë sulmuar me njëri-tjetrin, ndërsa lojtarët e tjerë që kanë ndërhyrë kanë penguar përshkallëzimin e ngjarjes.

Pas përfundimit të tensionit, gjyqtarët, të cilët ndoqën pamjet nga ana e fushës, skualifikuan të dy lojtarët pasi dhanë gabime teknike.

Trajneri i Turqisë Ergin Ataman bëri deklarata për ngjarjet gjatë dhe pas ndeshjes së Gjeorgjisë.

“Në momentin që Furkan shkoi në dhomën e zhveshjes, Shengelia që nuk luajti sulmoi Bitadzen, Furkanin që ishte në skuadër. Edhe skuadra jonë hyri dhe e fshehu Furkanin në dhomën e trajnerëve. Është qesharake që një gjë e tillë ndodh në Organizata e FIBA-s. Këto do të shfaqen tashmë në pamjet. Kur të skualifikohem, trajneri shkova në dhomën e tij. Dëgjova zhurmat dhe pashë policinë gjeorgjiane duke rrahur ekipin tonë dhe anëtarët tanë të bordit.” tha ai.

Kategoritë
BotaLajme