Pas kalimit të raketës ruse në Poloni, ndërpritet energjia në pjesën më të madhe të Moldavisë

Një breshëri raketore ruse në rrjetin elektrik të Ukrainës shkaktoi përhapjen e luftës në vendet fqinje të martën, duke goditur Poloninë anëtare të NATO-s dhe duke ndërprerë energjinë elektrike në pjesën më të madhe të Moldavisë.

Ishte breshëria më e madhe e Rusisë deri më tani, dhe disa nga raketat kaluan në Poloni, ku dy persona u vranë, sipas një zyrtari amerikan. Kjo shënoi herën e parë në luftë që armët ruse bien mbi një vend të NATO-s.

Zëdhënësi i qeverisë polake Piotr Mueller nuk e konfirmoi menjëherë informacionin nga një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane, i cili foli në kushte anonimiteti për shkak të natyrës së ndjeshme të situatës. Por Mueller tha se liderët e lartë po mbanin një takim urgjent për shkak të një “situate krize”.

Mediat polake raportuan se dy persona vdiqën të martën pasdite pasi një predhë goditi një zonë ku po thahej gruri në Przewodów, një fshat polak pranë kufirit me Ukrainën.

oldavia fqinje u prek gjithashtu. Ai raportoi ndërprerje masive të energjisë pasi sulmet rrëzuan një linjë kryesore të energjisë që furnizon vendin e vogël, tha një zyrtar, shkruan AP.

Zelenskyy tha se Rusia gjuajti të paktën 85 raketa, shumica e të cilave synonin objektet energjetike të vendit dhe errësuan shumë qytete.

Kategoritë
BotaLajme