Pas penalltisë së humbur Kingsley Coman bëhet viktimë i sulmeve raciste

Kupa e Botës FIFA 2022 e mbajtur në Katar përfundoi me një ndeshje finale të lë pa frymë.

Argjentina dhe Franca u përballën në finale.

Koha e rregullt e ndeshjes, e cila u prish, përfundoi 2-2. Skuadrat u larguan nga fusha me barazimin 3-3 në pjesën shtesë.

Ai nuk mundi të shënonte penalltinë, ishte racist
Kingsley Coman, një nga lojtarët e Francës, i cili humbi kupën në penallti, u përball me sulme raciste në rrjetet sociale.

Përdoruesit kanë vënë në shënjestër me simbole të ndryshme Coman-in e Bayern Munichut, i cili nuk ka mundur ta kthejë penalltinë në gol.

Në shënjestër për shkak të ngjyrës së lëkurës
Postimet në Instagram të 26-vjeçares Coman janë sulmuar me emoji “majmuni” gjatë racizmit ndaj ngjyrës së lëkurës, janë shkruar shprehje si “një penallti e bukur”.

Nga ana tjetër, ka pasur edhe nga ata që kanë mbështetur Coman, i cili zëvendësoi Antoine Griezmann në minutën e 70-të.

Kategoritë
LajmeSport