Pas Ronaldos Sauditë kërkojnë edhe Kroatin Luka Modriç

Klubi i Premierligës Saudite, Al Nassr, solli 37-vjeçarin Cristiano Ronaldo për pagën më të madhe në historinë e futbollit. Portugezi duhet të fitojë gjysmë miliardë euro për dy vjet e gjysmë. Megjithatë, sauditët nuk kanë në plan të ndalen te Ronaldo dhe Marca spanjolle raporton se dy dëshirat e tyre të ardhshme janë Sergio Ramos dhe – Luka Modrić!

Erdhi Ronaldo, pritet edhe Ramos, por do të jetë e vështirë të josh Modric
Al Nassr dëshiron ta ngrejë Arabinë Saudite në elitë dhe ta bëjë ligën e tij një nga më të ndjekurat në botë. Për këtë ai ka nevojë për emra të mëdhenj. Ronaldo tashmë ka ardhur, dhe së shpejti 37-vjeçari Ramos mund të arrijë në fund të sezonit sepse PSG nuk është e sigurt nëse dëshiron të vazhdojë kontratën e tij. Megjithatë, sjellja e Modric, po ashtu 37-vjeçar, do të jetë shumë më e vështirë, shkruan Marca.

Sauditët dyshohet se kanë bërë një ofertë të madhe, por Modriç tregon nga ndeshja në ndeshje se ai është ende në nivelin më të lartë dhe dëshiron të qëndrojë atje. Kjo është më e rëndësishme për të sesa paratë, dhe ata janë të kënaqur për këtë në Real.

Kontrata e kapitenit kroat me klubin madrilen skadon në fund të sezonit, negociatat për një të ri ende nuk kanë nisur, por Marca thekson se ky është problemi më i vogël dhe se Modriç dhe Real me siguri do të arrijnë lehtësisht marrëveshje.

Edhe amerikanët e duan Modricin, por ai nuk do të largohet nga Reali deri në vitin 2024

Marca shkruan se përveç sauditëve, Modriçit iu afruan edhe klube nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Inter Miami ishte më specifik dhe dëshiron të kombinojë Modric dhe Messin në ekipin e tyre. Megjithatë, gazeta spanjolle pretendon se përgjigja e Modriçit është e njëjtë për të gjithë: “Do të flasim në vitin 2024”.

Si sauditët ashtu edhe amerikanët duan të përdorin Modriçin për të promovuar futbollin. Amerikanët po përgatiten për Botërorin pas katër vitesh, të cilin do ta presin së bashku me Kanadanë dhe Meksikën, por të dyve është e qartë se duhet të bëjnë durim për Modriçin sepse ai i jep përparësi absolute Realit.

“Kroati ka përsosur mënyrën se si duhet të sillet si lojtar i Realit. Në Madrid ai ka gjithçka që dëshiron, si në nivelin sportiv ashtu edhe në jetën e përditshme. Ai ndihet i respektuar, i dashur dhe nuk dëshiron të heqë dorë nga kjo. Dhe. Reali nuk dëshiron të heqë dorë as nga ai dhe e konsideron atë një person kyç për të ardhmen e tij”, përfundon Marca.

Kategoritë
Sport