Pas tankeve, Ukraina kërkon avionë ushtarakë: Kush mund të jepte dhe kush tha me vendosmëri “jo”

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës pritet të takohet me Presidentin Emmanuel Macron në Paris të martën në mes të një debati mes aleatëve të Kievit nëse do të sigurohen avionë luftarakë për luftën kundër Rusisë, pasi presidenti amerikan Joe Biden përjashtoi mundësinë e ofrimit të F-16.

Ukraina planifikoi të kërkonte luftëtarë të gjeneratës së katërt perëndimore si F-16 pasi siguroi një rezervë tankesh kryesore luftarake javën e kaluar, tha të premten një këshilltar i ministrit të Mbrojtjes Oleksiy Reznikov.
I pyetur në Shtëpinë e Bardhë të hënën nëse Shtetet e Bashkuara do të siguronin F-16, Biden u tha shkurt gazetarëve: “Jo”.

Por Franca dhe Polonia duken të gatshme të pranojnë çdo kërkesë të tillë nga Ukraina, me Macron duke u thënë gazetarëve në Hagë të hënën se “sipas definicionit asgjë nuk përjashtohet” kur bëhet fjalë për ndihmën ushtarake.

Në komentet e transmetuara nga televizioni francez përpara se Biden të fliste në Uashington, Macron theksoi se çdo lëvizje e tillë do të varet nga disa faktorë, duke përfshirë nevojën për të shmangur përshkallëzimin dhe garancitë se avioni nuk do të “prek tokën ruse”. Ai tha se Reznikov do të takohet edhe me homologun e tij francez Sebastien Lecornu të martën në Paris.

Në Poloni të hënën, kryeministri Mateusz Morawiecki gjithashtu nuk përjashtoi dërgimin e mundshëm të F-16 në Ukrainën fqinje, në përgjigje të një pyetjeje nga gazetarët përpara se Biden të fliste.

Morawiecki tha në komentet e postuara në faqen e tij të internetit se çdo transferim i tillë do të ndodhte “në koordinim të plotë” me vendet e NATO-s.

Andriy Yermak, kreu i zyrës së presidentit ukrainas, vuri në dukje “sinjale pozitive” nga Polonia dhe tha se Franca “nuk e përjashton” një lëvizje të tillë në postime të veçanta në kanalin e saj Telegram.

Komentet e Biden erdhën menjëherë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Rusia po fillonte të merrte meritat për rezistencën e Ukrainës ndaj pushtimit të saj me sulme të pamëshirshme në lindje.

Zelensky ka paralajmëruar për javë të tëra se Moska synon të rrisë ofensivën e saj pas rreth dy muajsh ngërç përgjatë vijës së frontit që shtrihet në jug dhe në lindje.

Ukraina mori një nxitje të madhe javën e kaluar kur Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara njoftuan planet për të siguruar tanke të rënda, duke i dhënë fund javëve të bllokimit diplomatik për këtë çështje.

Ndërsa nuk kishte shenja të një ofensive të re më të gjerë ruse, administratori i pjesëve të kontrolluara nga Rusia të provincës lindore të Donetskut, Denis Pushilin, tha se trupat ruse kishin siguruar një bazë në Vuhledar, një qytet minierash qymyri, rrënojat e të cilit kanë qenë një bastion ukrainas. që kur filloi lufta.

Kategoritë
BotaLajme