Pas tërmetit shfaqen vrima të çuditshme në lumenjt e Turqisë

Pas tërmeteve me qendër Kahramanmaraş, tërmetet e pavarura me magnitudë 3 dhe 4 të regjistruara në rrethin Lice të Diyarbakırit shkaktuan formimin e gropave në lumenj

Sipas Observatorit Kandilli dhe Institutit të Kërkimeve të Tërmeteve, javën e fundit u regjistruan 8 tërmete, epiqendra e të cilëve ishte lagjet Birlik dhe Şenlik të rrethit Lice të Dijarbakirit. Tërmetet, me intensitet të ndryshëm nga 3 në 4, shkaktuan dëme serioze në disa struktura në rajonet Duru, Birlik dhe Şenlik.

Për shkak të tërmetit, një gropë ka ndodhur në një përrua që kalonte nëpër fshatin Işıkten të Durus. Obruku vazhdon të nxjerrë ujin në përrua.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme