‘Pasaportë britanike për 3500 funta në Tik Tok’, Daily Mail: Laboratori i falsifikimit ndodhet në Shqipëri

Media britanike, Daily Mail ka arritur të zbulojë një bandë kriminale që falsifikonin pasaporta britanike e evropiane dhe i reklamonin në rrjete sociale.

Bandat përdorin fotografi të Mbretëreshës dhe Pallatit Buckingham në rrjetet sociale për të reklamuar pasaportat, të cilat kanë çipa biometrikë të një “cilësie të lartë” të mjaftueshme për të kaluar kontrollet kufitare të Mbretërisë së Bashkuar.

Falsifikimet përmbajnë filigranë, hologramë dhe veçori sigurie fluoreshente të dukshme nën dritat ultravjollcë gjatë kontrolleve në skanerët e aeroportit.

Sipas Daily Mail, laboratori ku bëhen pasaportat është është në Shqipëri, ndërsa grupi u shet klientëve nga e gjithë bota.

Një anëtar i bandës me bazë në Mbretërinë e Bashkuar i ofroi një gazetari të fshehtë të Daily Mail një pasaportë britanike të falsifikuar për 3,500 funta dhe një pasaportë të BE-së për 2,000 euro.

Ai tha: Shumë njerëz erdhën në këtë mënyrë.(në Britani). Çfarëdo që ju pëlqen. Ju pëlqen frëngjishtja? Ju pëlqen britanikja? Ju pëlqen italishtja? Gjithçka.

Anëtarët e bandës reklamojnë përmes videove në TikTok pasaportat e falsifikuara, duke marrë më shumë se 17,000 shikime, ku tregohet Mbretëresha Elisabeth duke shkelur syrin.

Një mesazh në shqip thotë: Të kontaktojë kushdo që është i interesuar për pasaporta evropiane të përshtatshme për të kaluar në Angli.

Gazetari i Mail, i paraqitur si dikush që shpreson të marrë të afërmit në Britani, kontaktoi shefin e bandës ‘Nic’ i cili komunikoi me anë të një videotelefonate nga shtëpia e tij në Shqipëri.

Ai e vuri në kontakt gazetarin e Daily Mail me kushëririn e tij, i cili tha se tani jeton në Birmingham pasi mbërriti me një pasaportë false.

“Unë kisha të njëjtën pasaportë dhe tani jam në MB”, tha ai.

Ai shtoi se kushëriri i tij në Shqipëri ishte një operator ‘serioz’ dhe kishte bërë pasaporta false që përmbanin çipa biometrikë për t’u siguruar që do të kalonin skanerët e sigurisë.

“Në mini-çip keni të gjitha informacionet, emrin, kombësinë, datën e lindjes, sa i gjatë jeni, mbiemrin”, shpjegoi ai.

Ai dërgoi video të kushëririt të tij duke bërë pasaportat.

Një tjetër falsifikues reklamon ‘pasaportat më të reja në treg me të gjitha elementet e sigurisë’ nëpërmjet një grupi në shërbimin e mesazheve Telegram.

Postimet përfshijnë një video të një pasaporte të rreme në Mbretërinë e Bashkuar të një gruaje duke skanuar nëpërmjet një kompjuteri, me një mbishkrim: “Pasaporta angleze me çipa dhe të dhëna të cilësisë super të lartë që shfaqen në sistem”.

Banda i tha gazetarit të shtirur si qytetar, se pasaportat e Mbretërisë së Bashkuar shiten 3,500 £, plus tarifat e dorëzimit.

Ata thonë se po shesin pasaporta evropiane për 2,000 £, duke theksuar se versionet e rreme sllovene janë të njohura.

Në një video, një anëtar i bandës postoi një fotografi të një pasaporte të rreme sllovene dhe një kartë me të njëjtin emër për një fluturim të Ryanair nga Spanja në Stansted më 31 dhjetor, me komentin: “Oferta e Vitit të Ri”.

‘Klienti’ i bandës tha se pasaporta e tij ishte kontrolluar me kujdes në aeroport, duke përfshirë një skanim kompjuterik, që ‘doli në rregull’.

Postime të tjera tregojnë kartat e klientëve dhe dokumente false të përdorura për të fluturuar në Leeds dhe Manchester.

Kur Mail kontaktoi anëtarët e bandës duke u paraqitur si klient i mundshëm me bazë në Britani që donte të merrte të afërmit nga Spanja, ata u drejtuan te agjenti i tyre me bazë në Britani.

Personi që tha se quhej ‘Jimmy’, i tha gazetarit përmes WhatsApp-it se ai hyri në Mbretërinë e Bashkuar dhjetë vjet më parë duke përdorur një pasaportë false dhe tani jeton në Luton.

Ai e udhëzoi hap pas hapi se si të përdorte një dokument të rremë.

Banda gjithashtu reklamon patenta shoferi të rreme në Mbretërinë e Bashkuar dhe viza britanike. Ai tha se mund të prodhonte certifikata të lindjes, martesës dhe Covid.

Një grup tjetër, i quajtur pasport.idcard.albania me më shumë se 3000 ndjekës, poston video ku shfaqet një aeroplan për në Angli dhe pamjet e një pasaporte false ku thuhet: Kalim në Angli me pasaporta ndërkombëtare, super çmim, super i shpejtë. Kontaktoni.

Dhe një faqe në Instagram përmban fotografi me një mesazh në bio duke thënë: Ne ofrojmë pasaporta të cilësisë së lartë, karta identiteti ose leje drejtimi të BE-së për të shkuar në Britani ose për t’u përdorur në BE.

Gjithashtu faqja ofron paketa duke përfshirë një kartë identiteti dhe patentë drejtimi për 800 £ dhe një pasaportë, kartë identiteti dhe leje drejtimi për 2,000 £.

Dokumentet janë me cilësi të lartë… të prodhuara në Irlandë.”

Dr Ben Greening, nga Migration Watch UK, tha për Daily Mail: Ky është një konfirmim tronditës i sofistikimit me të cilin kriminelët tani po kryejnë tregtinë e tyre të falsifikimit. Ideja që dikush mund të blejë një pasaportë të falsifikuar britanike për 3,500 £ tregon për zgjerimin e ‘vrimave’ në sigurinë kufitare të Mbretërisë së Bashkuar. Nëse qeveria nuk merr seriozisht zbatimin e ligjit dhe kontrollin e kufirit, ky kërcënim ka potencial të rritet, me një rrezik përkeqësimi të sigurisë për familjet në Mbretërinë e Bashkuar.

Agjencia Kombëtare e Krimit ka paralajmëruar se dokumentet e rreme të identitetit që lejojnë mashtruesit të hyjnë në vend të pazbuluar janë krimi kryesor në Britani.

https://videos.dailymail.co.uk/video/mol/2022/02/18/372505939346371924/640x360_MP4_372505939346371924.mp4?_=3

Shifrat e fundit zbuluan se pothuajse 2000 dokumente false të identitetit të përdorura në përpjekje për të hyrë në Britani zbulohen nga Forcat Kufitare çdo vit.

TikTok hoqi dhe ndaloi përgjithmonë faqet pasi u njoftua nga Daily Mail.

Një zëdhënës tha: Aktiviteti kriminal nuk ka vend në TikTok. Udhëzimet tona të komunitetit ndalojnë çdo përmbajtje që përshkruan, promovon ose mundëson aktivitete të paligjshme. Çdo përmbajtje që konstatohet se është në kundërshtim me këto politika do të hiqet menjëherë dhe do të ndërmerren veprime kundër llogarive.

Një zëdhënës i Zyrës së Pasaportave tha: Prodhimi i pasaportave false është një krim dhe ata që tentojnë të mashtrojnë sistemin do të përballen me pasojat e plota të ligjit. Ne jemi të vetëdijshëm se kriminelët përdorin mediat sociale për të shitur sende mashtruese dhe ne presim që kompanitë t’i godasin dhe t’i heqin ato.

“Hetimi ynë vjen pasi çështja e imigracionit mbërtheu garën e udhëheqjes konservatore në fundjavë. Javën e kaluar doli gjithashtu se gabimet tronditëse kishin lejuar qindra migrantë të Kanalit të zhdukeshin pa gjurmë, duke shkaktuar frikë sigurie. Dështimet serioze në mënyrën se si u përpunuan mbërritjet në Dover nënkuptonin se në shumë raste identitetet e tyre nuk ishin regjistruar siç duhet”, sipas Daily Mail, raporton tch.

 

Kategoritë
BotaLajme