Pasardhësi i Habibit shkatërroi Oliveira: Islam Makhachev është kampioni i ri i UFC-së

Islam Makhachev është kampioni i ri i UFC-së në peshën e lehtë, pasi mbrëmë e mbyti Charles Oliveira në raundin e dytë.

Ky luftëtar, i cili me të drejtë quhet pasardhës i Habib Nurmagomedov, dominoi që në fillim të meçit dhe pasi e rrëzoi me grep të djathtë këtë luftëtar brazilian, e “mbyti” në katin e parë.

Për luftëtarin 31-vjeçar nga Dagestani, kjo është fitorja e 23-të në karrierë dhe humbja e vetme e tij ishte ndaj Adrian Martins shtatë vite më parë. Gjithashtu, duhet thënë se kjo është fitorja e tij e 11 radhazi.

Duhet thënë gjithashtu se Makhaçevi mori fronin e mbajtur dy vjet më parë nga miku i tij i madh, sot një nga këshilltarët kryesorë të Habibit, dhe të dy u trajnuan nga i madhi Abdulmanap Nurmagomedov, babai i Habibit, i cili njoftoi se Makhachev do të ishte kampion kur Habibi të pensionohej. .Nga ana tjetër, për Oliverën kjo ishte humbja e nëntë në karrierë dhe përveç kësaj ka 33 fitore

Kategoritë
Sport