Pavarësisht transferimit te Al-Nassr, Ronaldo është shumë më poshtë se futbollisti më i pasur në botë

Edhe pse nënshkroi kontratën më të madhe në historinë e sportit, Cristiano Ronaldo nuk është aspak afër futbollistit më të pasur në botë për momentin.

Pak më shumë se shtatë ditë më parë, Ronaldo përfundoi transferimin te Saudi Al Nassr, ku vjen si lojtar i lirë pas një episodi të dështuar në Arabinë Saudite dhe kontrata e re i garanton atij 200 milionë euro në sezon, që është ende e paprecedentë në bota e futbollit.

Mirëpo, as kaq nuk i mjafton që t’i afrohet futbollistit më të pasur në botë. Siç dihet prej kohësh, futbollisti më i pasur në botë është Faiq Bolkiah nga Brunei.

Anëtari i familjes mbretërore, i cili ka kaluar shkollën e Leicester-it, ka një pasuri prej 20 miliardë dollarësh. Bolkiah aktualisht është duke luajtur për Chonburi të Tajlandës dhe është e vështirë të pritet që ai të bëjë diçka në karrierën e tij si futbollist profesionist.

Ndryshe nga Bolkiah, Ronaldo është “i rëndë” me 690 milionë dollarë sipas Forbes.

Në vendin e tretë është Lionel Messi, pasuria e të cilit vlerësohet në 620 milionë dollarë dhe në vendin e katërt është David Beckham (450 milionë dollarë).

Kategoritë
Sport