Pele u bë emër dhe hyri në fjalor: Ja çfarë kuptimi dhe si përkufizohet emri i tij

Një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave dhe një legjendë e vërtetë e këtij sporti – braziliani Pele, hyri në fjalorin portugez si një emër që përshkruan epërsinë që nuk mund të barazohet me asgjë dhe askënd.

Sipas shumëkujt, futbollisti më i madh i të gjitha kohërave vdiq më 29 dhjetor në moshën 82-vjeçare pas një beteje të gjatë me kancerin dhe nisma për të përfshirë emrin e tij në fjalor filloi nga një fondacion me emrin e tij, i cili mblodhi 125 mijë firma për ta bërë atë të ndodhë.

Ai hyri në Librin e Rekordeve Guinness si golashënuesi më i mirë në historinë e futbollit pasi shënoi 1279 gola në 1363 ndeshje, përfshirë edhe ndeshjet miqësore dhe është pikërisht ky përsosmëri që do të përcaktojë emrin e ri portugez.
“Pele: Diçka apo dikush që është i pazakontë, diçka apo dikush cilësia, vlera dhe epërsia e të cilit nuk mund të barazohet me asgjë apo askush tjetër, ashtu si Pele, i cili konsiderohet si sportisti më i madh i të gjitha kohërave: brilant, i pakrahasueshëm, unik”, thuhet në deklaratë. thotë në shpjegimin me shembuj:

“Ai këndoi në basketboll, ai këndoi në tenis, ai këndoi në dramën braziliane…”

Pele lindi më 23 tetor 1940 në qytetin brazilian të Tres Coracoes në shtetin Minas Gerais dhe jo shumë kohë më vonë, familja e tij u zhvendos në qytetin Baure në shtetin e Sao Paulo.

Babai i tij Joao Ramos ishte një lojtar profesionist në Fluminense, por iu desh të ndalonte karrierën e tij për shkak të lëndimit. Prandaj Joao e mbështeti djalin e tij në dëshirën e tij për t’u bërë futbollist aq shumë sa e lejoi atë të linte shkollën në moshën nëntë vjeç për t’iu përkushtuar vetëm futbollit.

Si adoleshent ai filloi të luante për klubet e divizionit të ulët Baquinho, Sete Setembro dhe Ameriquinha. Në Ameriquinha, në moshën 15-vjeçare, ai ra në sy nga lojtari i famshëm brazilian Waldemar de Brito, i cili e solli në Sao Paulo dhe u tha drejtuesve të tyre: “Ky djalë do të jetë futbollisti më i madh në botë”.

Në ndeshjen e parë në moshën 15-vjeçare, ai doli nga pankina dhe shënoi gjashtë nga shtatë golat e Santos. Ai qëndroi në Santos deri në vitin 1974 dhe gjatë asaj kohe fitoi gjashtë tituj të kampionatit brazilian. Ai doli në pension për një vit, dhe më pas erdhi një ftesë nga New York Cosmos që ai nuk mund ta refuzonte – shtatë milionë dollarë. Ai luajti në SHBA për tre vjet dhe fitoi titullin kampion.

Megjithatë, më të paharrueshmet ishin paraqitjet e tij për Brazilin, në fanellën e të cilit shënoi deri në 77 gola në 92 paraqitje, dhe me Carioca u bë kampion bote në vitet 1958, 1962 dhe 1970.

Kategoritë
Sport