Për arsye sigurie u mbajt një ceremoni e veçantë e Pashkëve për Putinin

Presidenti rus Vladimir Putin qëndroi i vetëm në një shërbesë mesnate në një kishë të Kremlinit teksa shënonte Krishtlindjet Ortodokse, në vend që të bashkohej me besimtarët e tjerë në festimin publik.

Putin mori pjesë në një shërbim në Katedralen e Shpalljes, e cila fillimisht ishte menduar si një kishë për perandorët rusë.

Ai qëndroi i vetëm, i dëshpëruar dhe i dëshpëruar, ndërsa priftërinjtë ortodoksë të veshur me ar, drejtuan ceremoninë duke mbajtur qirinj të gjatë, tregojnë imazhet e publikuara nga Kremlini.

Në vitet e mëparshme, Putini zakonisht merrte pjesë në shërbimet e Krishtlindjeve ortodokse në provincat ruse ose jashtë Moskës.
Në një mesazh të lëshuar nga Kremlini të shtunën, Putin uroi të krishterët ortodoksë, duke thënë se festa frymëzon “vepra dhe aspirata të mira”.

Ai vlerësoi gjithashtu Kishën Ortodokse, kreu me ndikim i së cilës Patriarku Kirill mbështeti plotësisht ofensivën e Putinit në Ukrainë.

Organizatat e kishës “mbështesin ushtarët tanë që marrin pjesë në një operacion special ushtarak”, tha Putin, duke përdorur termin zyrtar të Kremlinit për ofensivën në Ukrainë.

Kategoritë
BotaLajme