Për të mos paguar borxhin u bë si e vdekur

Një incident në provincën e Sumatrës Veriore të Indonezisë, jo vetëm që u bë një nga temat më të përfolura por gjeti vendin e tij edhe në shtypin botëror.

Një grua indoneziane, e cila dyshohet se ishte një mashtruese dhe emri i së cilës u identifikua thjesht si ‘L’, i detyrohej një shumë të pazbuluar shoqes së saj të quajtur Maya Gunawan.

Data e fundit e pagesës së kredisë ishte 20 nëntori. Nëna e një fëmije nuk mundi t’i merrte paratë deri në datën e caktuar dhe i kërkoi shoqes së saj t’ia zgjaste periudhën. Maya i dha sërish gruas deri më 6 dhjetor.

Megjithatë, më 12 dhjetor, një postim që ai kishte parë në rrjetin social Facebook e tronditi atë.

Sipas postimit të shpërndarë nga vajza e ‘L’, e reja vdiq në një aksident trafiku në një urë pranë shtëpisë së saj në Sumatrën e Veriut dhe do të varrosej në qytetin e Banda Aceh.

Megjithatë, më 12 dhjetor, një postim që ai kishte parë në rrjetin social Facebook e tronditi atë.

Sipas postimit të shpërndarë nga vajza e ‘L’, e reja vdiq në një aksident trafiku në një urë pranë shtëpisë së saj në Sumatrën e Veriut dhe do të varrosej në qytetin e Banda Aceh.

Pas një tronditjeje të shkurtër, Maya Gunawan zbuloi se fustani i gruas nuk ishte një këmishë, por një fustan i bardhë dhe imazhi i barelës ishte marrë nga një shfaqje televizive.

Për më tepër, ndarja e gruas ishte e kufizuar në vetëm disa persona dhe miqtë dhe të afërmit e saj nuk bënë asnjë koment.

Vajza pranoi gënjeshtrën

Ngjarja ngjalli pasoja të mëdha pasi Maya ndau metodën e paimagjinueshme të djallit në Facebook.

Duke folur për Daily Star, gruaja ka deklaruar se deri më tani nuk ka kontaktuar me policinë, por ende po përpiqet të kontaktojë me shoqen e saj për të paguar.

Vajza e L-së, nga ana tjetër, pranoi gënjeshtrën e nënës së saj dhe pretendoi se llogaria e saj në Facebook ishte hakuar.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme