“Përdhunohet gazetarja ruse në grup nga nipi i Kadyrov dhe ushtarët çeçenë, lajmi bën xhiron e mediave

Reporterja e televizionit rus NTV, Olga Zenkova, thuhet se është përdhunuar në grup nga nipi i liderit çeçen, Kadyrov dhe njerëzit e tij në Melitopol të Ukrainës, ku u dërgua për të filmuar një reportazh.

Menjëherë, sapo ky lajm mbërriti në televizionin rus, ka reaguar gazetarja, e cila ka mohuar plotësisht ngjarjen.

Sipas deklaratës së disponueshme të NTV, reporterja Olga Zenkova, së bashku me kameramanin Artiomas Jepifanov, dyshohet se janë sulmuar dhunshëm më 17 janar nga persona me uniforma kamuflazhi që u paraqitën si luftëtarë të Batalioni Akhmat në hotelin Voronskij.

Thuhej se kameramani ka pësuar lëndime mesatare dhe Zenkova ka qenë viktimë e akteve të dhunshme seksuale.

Ndërkohë, autoritetet ruse duhet të ndalonin pasqyrimin e këtij incidenti në programet e lajmeve për të mos “diskredituar ushtrinë”, dhe si pasojë televizioni të hënën mohoi të gjithë incidentin në Telegram për sulmin ndaj gazetarës së vetë

Kategoritë
BotaLajme