Përfaqësuesi i BiH nuk pranon të luajë kundër Rusisë, ai nuk do të përgjigjet pavarësisht pasojave

Mbrojtësi i Malmos, Dennis Hadžikadunić, ka vendosur që definitivisht të mos luajë në ndeshjen e mundshme miqësore ndaj kombëtares ruse, e cila duhet të zhvillohet në Shën Petersburg më 19 nëntor.

Haxhikaduniç, i cili luan për Malmon suedeze si i huazuar nga Rostovi rus, është në një pozicion shumë mosmirënjohës dhe specifik, sepse ai është ende i lidhur kontraktualisht me klubin rus, por qëndrimi i tij është shumë i qartë.

Edhe pse disa javë më parë agjenti i tij Walid Faur tha se porteri ynë ende nuk ka marrë një vendim për këtë, tashmë Haxhikaduniç ka thënë qartë se nuk ka ndërmend t’i përgjigjet një ftese të mundshme pavarësisht nga pasojat.

“Nëse marrëveshja konfirmohet, nuk është një lojë në të cilën dua të marr pjesë. Situata që po ndodh është mjaft specifike, me luftën dhe gjëra të tilla. Nëse do të kishte një luftë këtu në Suedi, nuk do të doja të isha. ne Suedi eshte nje ndjenje mjaft e natyrshme.Nuk dua te kthehem atje.Nuk kemi marre asnje informacion nga Federata e Futbollit te BiH.Kjo eshte mes shoqatave te futbollit te dy vendeve,ne lojtaret nuk e dime Mund të tingëllojë e çuditshme, por kështu është”, tha Haxhikaduniq, i cili i pyetur se çfarë do të bëjë nëse merr ftesë, tha:

“Do të flas me shoqatën ose me përzgjedhësin. Thjesht nuk dua të marr pjesë në atë lojë. Do të shohim se si do të jetë reagimi, por gjithsesi nuk do të shkoj atje”, tha lojtari ynë për Expressen.se suedeze.

Ai gjithashtu shtoi se pas përfundimit të huazimit nuk dëshiron të kthehet në Rusi dhe se nuk ka kontakte me ish-shokët e tij nga Rostovi.

Ndryshe, mbrojtësi 23-vjeçar i BiH-së e filloi karrierën në akademinë e të rinjve të Malmos, ndërsa në vitin 2016 kaloi në ekipin e parë. Pasoi një tjetër huazim te Trelleborg dhe në vitin 2018 e shitën te Rostov në një transfertë prej një milion eurosh.

Megjithatë, këtë sezon ai nuk luajti në Rusi, ku bëri gjithsej 11 paraqitje. Duke marrë parasysh situatën e re në Rusi dhe pushtimin e Ukrainës, kthimi në Suedi ishte një veprim logjik dhe ai u kthye në Malmo në formë huazimi deri në fund të vitit 2022.

Më herët, miqësorja kundër Rusisë u kundërshtua hapur nga Bosnja dhe Hercegovina. futbollistët Edin Džeko dhe Miralem Pjanić.

Kategoritë
Sport